МАКЕДОНИЈА

СДСМ И ВМРО СЕ ДОГОВОРИЈА? БЕТМЕН, ЧЕНТО, АРНАУДОВ И ДИМОВСКИ ИЗЛАГААТ ОД ПРИТВОР

Пратеникот Љубен Арнаудов, и организаторите на протестите за „Заедничка Македонија“ Борис Дамовски и Богдан Илиевски излегуваат од Шутка. Скопска апелација ги прифатила нивните жалби и им ја преиначила мерката притвор во домашен притвор а истовремено да им се одземе и пасошот, потврдија од судот за Телма.   Освен за овие тројца осомничени во истрагата за 27 април, апелација им опредлеила куќен ...

Read More »

СЕ ЗАТВОРА СИТЕЛ ПОРАДИ НЕПЛАТА НА ГОДИШЕН НАДОМЕСТОК

Агенцијата за аудио и аудио визуелни медиумски услуги (ААВМУ) донесе одлука за одземање на дозволата за телевизиско емитување на телевизијата Сител 3. Одлуката е донесена поради неплатен годишен надоместок за дозвола за телевизиско емитување во законски утврдениот рок. „Трговското радиодифузно друштво Телевизија СИТЕЛ 3 ДООЕЛ Скопје, е имател на дозвола за телевизиско емитување од 5 јануари 2015 година, за емитување ...

Read More »

Генерал Ангелов: Чејку да се прогласи за персона нон грата

Стојанче Ангелов Поранешниот албански амбасадор во Македонија, Арбен Чејку, изјавил дека по 10 години ќе има три албански држави во регионот, пренесуваат албанските медиуми. Чејку предвидува дека во 2028 година освен Албанија и Косово, ќе има и уште една албанска држава, таа на Албанците во Македонија. За ваквата сепаратистичка изјава Арбен Чајку треба да биде прогласен за “персона нон грата“ ...

Read More »

Ладен туш од Турција! Дали Ердоган планира вето доколку Македонија го смени името?

Деблокадата на интегративните процеси е клучна за долгорочна стабилност, безбедност и напредок на целиот регион. Во наредниот период очекуваме конструктивна поддршка, помош и отворено лобирање за членство на Република Македонија во Алијансата од страна на нашите пријатели – земји членки на НАТО. Поканата за членство ќе биде дополнителен поттик за националните реформски процеси и ќе претставува позитивен пример во регионот, изјави претседателот на Република ...

Read More »

НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ СЕ БАРА ОСТАВКА ОД ЦАРОВСКА ПОРАДИ ДВАТА НОВИ СЛУЧАИ СО МАЛОЛЕТНИЧКИ

Не едно, туку три малолетни девојчиња, штитенички на ЈУ Завод за згрижување на деца со воспитно – социјални проблеми „25 Мај“ останале бремени. За едното дознавме низ какви голготи поминало благодарение на невладина организација, иако институциите биле запознаени со случајот повеќе од година ипол. Било силувано, станало жртва на проституција и на крај абортирало. Страшната приказна за овие институции, кои ...

Read More »

Мицкоски вечерва гостин во 24 Вести

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва ќе биде гостин во емисијата „Отворено“ на 24 Вести во со почеток од 20:45 часот. -Вечерва во 20:45 часот ќе гостувам на ,,Отворено” на 24 вести, напиша Мицкоски на својот ФБ профил.

Read More »

Мицковски повторно распали по СДСМ: Животот што го ветувавте постои само на хартија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за весникот Вечер говори на најактуелните теми. Во интервјуто можете да прочитате за неговиот став за преговорите за името, за хаотична позиција и невешта дипломатија на македонската влада во однос на ова најважно прашање, за фијаското во економијата, и слабеењето на животниот стадард, каков е планот на ВМРО-ДПМНЕ за идното делување. – Ги поддржувате ...

Read More »

По реформаторите и Љубчо се враќа во ДПМНЕ?

Новото раководство на ВМРО-ДПМНЕ веќе имало неколку начелни средби со Љубчо Георгиевски и членовите на неговата партија ВМРО-НП, на која се разговарало за можното враќање на старите вмровци во партијата, дознаваме од партиски извори. Георгевски на својот фејсбук-профил неодамна напиша дека Христијан Мицкоски има шанса да остави свој печат во ВМРО-ДПМНЕ. „Христијан Мицкоски од сите имиња што беа кандидати за ...

Read More »

Била носена и пред МРТ: Во крвта на злоставуваното девојче од „25 Мај“ е пронајдена дрога?

При испитување на крвта на 12-годишното злоставувано девојче од „25 Мај“, за да се утврди дали е бремена, анализите утврдиле дрога во нејзината крв. Дополнително ќе се утврдува дали е девојчето дрогирано. Заменик народниот правобранител Васка Бајрамовска Мустафа во вчерашното „Ноќно стдио“, на „Телма“ вели дека институциите потфрлиле при заштитата на девојчето за кое државата требало да се грижи, откако ...

Read More »
Close
WpCoderX