МАКЕДОНИЈА

Левица: Трудовиот инспекторат да ги казнува газдите и да ги заштити работниците

Левица бара од новата влада да посвети повеќе внимание на работата на Трудовиот инспекторат, со цел да се превенираат несаканите несреќи на работното место, кои беа секојдневни појави изминатите 26 години.   „Несреќниот случај, во кој паднаа од скеле тројца работници (кај клучката Миладиновци) само потврдува дека насушно потребна е агилна и навремена реакција на Трудовиот инспекторат. Во услови на ...

Read More »

Анѓушев: Не се срамам што сум богат, се сум стекнал чесно

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев вели дека не се срами од богатството што го заработил и најави дека во владата ќе работи за беспари, а платата од 1.300 евра ќе ја донира. Тој во анкетниот лист има пишано недвижен и движен имот во вкупна вредност од околу 27 милиони евра. „Ќе работам про боно. Мојата плата од 81.000 денари ...

Read More »

Крушево повторно без вода

Жителите на Крушево се жалат дека една недела нема доволно вода во системот. Проблемот е особено изразен во високите зони од градот. Овде жителите немаат вода од 18 до 6 часот, а не се исклучени рестрикции ни преку ден. „Во текот на деноноќието по два пати нема вода. Жешко е нели, а ние сме без вода за пиење, овој пат ...

Read More »

Можен е притвор на Груевски и Мијалков, одлука утре

Обвиненијата за „Таргет“ и „Тврдина“, кои СЈО ги спои во еден предмет за нелегалното прислушување, а во кои се бара притвор за ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков, како и обвинението за „Титаник“, со барање мерка притвор за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и екпремиер Никола Груевски, распоредени се кај судиите Горан Бошевски и Ивица Стефановски. Со оглед дека тие се стигнати и ...

Read More »

Царовска спие? За социјален ручек и по 3 км. пеш на плус 40

И здрави и болни, на +40 некои велешани  минат и по три километри за да дојдат до ,,социјалниот ручек,,.   Од населба Тунел, од Шорка, од Долни дуќани, сите редум во терминот од 11 до 13ч. се пред просторијата каде се дели гратис ручекот, за социјално  ранливите категории.  Така е месец и половина,  од 15-ти мај, кога е воведен оваа  новина ...

Read More »

Странските инвестиции ќе заминат од Македонија? На улица ке останат над 22 000 вработени? Новата влада нема веќе да ги субвенционира?

Странските инвеститори во иднина сами ќе ги плаќаат придонесите за здравствено и пензиско осигурување. Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев најави промена во третманот на државата кон инвеститорите од ТИРЗ зоните. Но остануваат другите даночни ослободувања. Владата ќе продолжи и со државна помош кон странските инвеститори, но во зависност од тоа колку тие придонесуваат за развој на економијата, порача Анѓушев. ...

Read More »

Еден од приведеите коио нападнаа Заев во Собрание му пиша на Груевски: Не нарече насилници, а сега ја бараш нашата подршка

SE PRIZNAVAM I SE E TOCNO , AMA KAKO KOGA GI APSEA NAJVERNITE CLENOVI KOI SE ZRTVUVAA ZA VMRO I MAKEDONIJA, KAKO TOGAS NE SE RABOTESE ZA VMRO I MAKEDONIJA , TUKU ISTITE BEA PROGLASENI ZA NASILNICI I TOA ISTO VMRO POBARA DA BIDAT NAJSTROGO KAZNETI I NA PROTESTITE PRED SUD NE IZLEGOA NI 100 LUDJE DA IM DADAT PODDRSKA ...

Read More »

КАПИТАЛИСТОТ И ВИЦЕПРЕМИЕР АНЃУШЕВ ЌЕ ЈА ДОНИРА ПЛАТАТА ЗА СТУДЕНТИ И СОЦИЈАЛЦИ

Вицерпремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев платата во висина од 81.000 денари ќе ја донира во хуманитарни цели бидејќи , како што рече, е сработа тој со својот имот што го поседува да ја зема оваа плата. – Затоа ќе работа про боно, а парите ќе ги донирам. Половина од платата ќе биде распределена на социјално загрозени семејства, а другата ...

Read More »

Кривичниот суд изрекол мерка притвор за Мијалков, Јанкуловска и Јанакиевски?

Според непотврдени сознанија на Судство.мк уште во раните утрински часови Кривичниот суд изрекол мерка притвор за четири лица. Станува збор за обвинетите С.М., Г.Ј. и М.Ј. поранешни високи државни функционери и И.А. вработен во МВР. Првите официјални информации се очекуваат по 15 часот.

Read More »

Ванхауте: Среќавам политичари кои се однесуваат како деца

„Ве очекува многу работа. Би  ѝсугерирал на владата да работи полека, да не брза, да оди чекор по чекор, да ги дефинира приоритетите и потоа да направи трасформација. Да направи сè што треба да направи. Мое чувство е дека   буџетот во моментов е голем предизвик. Имате многу мал буџет и треба да бидете многу внимателни како го трошите, да ...

Read More »
Close
WpCoderX