МАКЕДОНИЈА

БРУТАЛЕН АЛБАНСКИ ТЕРОР: НА РОДИТЕЛИТЕ НА МЛАДИОТ ЧОВЕК КОЈ ЗАГИНА НА БЕЧИЧИ НЕ ИМ ДОЗВОЛУВААТ ДА ГО ЗАКОПААТ ТЕЛОТО ВО РОДНОТО КОСОВО

Семејството Вукомановиќ од Звечан не може да се помири со сознанието дека нивниот син бил убиен во Бечичи, а во текот на денот научиле дека Косовската амбасада во Црна Гора не дозволува телото на еден несреќен млад човек да биде погребан во Косово. Како што тврдат, Милош нема косовски документи Милоша (25) и неговата свршеница, Снежана Рудинац (24) од Краљево, ...

Read More »

МЕГАБОМБА: КОЛИНДА СО ПРОВОКАЦИЈА ЗА СРБИТЕ И МАКЕДОНЦИТЕ ОД ТИРАНА: АЛБАНЦИТЕ ГО ЖРТВУВАА СВОЈОТ ЖИВОТ ВО БОРБА ПРОТИВ СРБИТЕ

На вториот ден од официјалната посета на Тирана, хрватскиот претседател, Колинда Грабар-Китаровиќ, говорејќи во парламентот, освен учтивост на поддршка за Албанија во ЕУ, објави дека Хрватите и Албанците “буквално браќа по оружје”, и дека голем број Албанци го жртвувалe својот живот за Хрватска“татковинска војна” против Србите – Хрватска и Албанија можат да направат многу работи заедно – рече Китаровичка, објави ...

Read More »

ЗАЕВ И МИЦКОВСКИ НЕ КАЖАА ЗА ШТО ПОСТИГНАЛЕ ДОГОВОР! СЕ КРЧКА ЛИ ТЕХНИЧКА ВЛАДА КОЈА ЌЕ ГО РЕШИ ИМЕТО?

Не е услов амнестијата. Тоа е уште еден обид да се манипулира јавноста. Не треба да дозволиме да се манипулира треба да останеме принципиелни и чести, одговори претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по денешната лидерска средба одговарајќи на новинарско прашање дали амнестијата е условот кој го поставува ВМРО-ДПМНЕ. На лидерската средба тој рече дека не стигнале да разговараат за тоа ...

Read More »

ПУТИН ДОНЕСЕ ОДЛУКА: РУСКА ВОЈСКА ТРГНУВА ЗА КОСОВО

Се сеќавам дека пред нова година, министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров најави интензивни борби во Европа преку теренски разузнавачката работа, со цел да се спречи создавањето на терористички ќелии во Европа, кои, секако, ќе се свртат против Русија. Москва сигурно ќе испрати воени единици во Косово најдоцна до крајот на оваа година. Русија за некое време да се ...

Read More »

ДЕТАЛИ ОД СРЕДБАТА: МИЦКОВСКИ ИНСИСТИРА НА ТЕХНИЧКА ВЛАДА?

По 15-тина часа од завршувањето на лидерската средба во проширен партиско-пратнички состав, предмалку во Клубот на пратениците почна новата рунда разговори, овојпат само меѓу лидерите на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Христијан Мицкоски, Али Ахмети и Билал Касами. Ваквиот формат на лидерската средба синоќа го побара Мицковски, по напуштањето на состанокот. Се очекува и денеска ...

Read More »

ЧЕСТИТКИ! ЛОКВЕНЕЦ ДОБИ 10 МИЛИОНИ ДЕНАРИ ОД ДРЖАВАТА ЗА МАЛИ И СРЕДНИ ПРЕТПРИЈАТИЈА

Грант од 10 милиони денари од Фондот за иновации доби печатницата „Гинис“ од Прилеп каде ко-сопственик е Хари Локвенец, пратеник на СДСМ.  Парите им се доделени во првиот јавен повик за финансирање на микро, мали и средни претпријатија од Планот за економски раст – 3 столб, пренесува ЛИДЕР. Пред некој ден „Лидер“ пишуваше и дека бесникот „Слободен Печат“ каде што главен уредник ...

Read More »

ЦИВИЛ МОЛЧИ ЗА 35 ПОЧИНАТИ НОВОРОДЕНЧИЊА И 2 РОДИЛКИ АМА КЕ СЕ БОРЕЛЕ ПРОТИВ ВМРО КОЕ Е ОПОЗИЦИЈА

Преку граѓанското новинарство граѓанките и граѓаните имаат можност да бидат контролори на работата на државните и локалните функционери и институции и да вршат притисок тие да работат според законите, транспарентно и одговорно. Во период кога се најавува референдум за промена на името, кога се во тек процесите за влез во НАТО и ЕУ, кога низ државата сè почесто има протести, ...

Read More »

ЕКСПЛОЗИЈА: ЗДРАВСТВЕНИОТ СИСТЕМ УШТЕ ЕДНАШ ПОБЕДИ ПРОТИВ ЧОВЕЧКИОТ ЖИВОТ, ПООЧИНА УШТЕ ЕДНА РОДИЛКА, НИКОЈ НЕ ГИ ЗНАЕ ПРИЧИНИТЕ A НЕВЛАДИНИГТЕ НЕ СМЕАТ ДА ЗУЦНАТ

31 годишната Елизабета Савиќ Динева од Гевгелија починала во понеделникот на КАРИЛ откако во критична состојба била донесена од Клиниката за неврологија, а блиски роднини и пријатели на пациентката обвинуваат… 31 годишната Елизабета Савиќ Динева од Гевгелија починала во понеделникот на КАРИЛ откако во критична состојба била донесена од Клиниката за неврологија, а блиски роднини и пријатели на пациентката обвинуваат ...

Read More »

НОВИ УЖАСНИ ФОТОГРАФИИ ГО ТРЕСАТ МАКЕДОНСКОТО ЗДРАВСТВО

Руинирани амбуланти, долги листи на чекање за бесплатно лекување, дупки по улиците. Ваква е моменталната ситуација во Македонија. Граѓаните велат наместо да се фрлаат пари за непотребно славење кое чини неверојатни безмалку 180.000 евра, тие пари требаше да се искористат за подобрување на инфраструктурата во државата, да се помогне на оние кои немаат доволно средства за болничка нега, да се ...

Read More »
WpCoderX