МАКЕДОНИЈА

Нова експлозија од домот за згрижување на деца 25 Мај! Бремени уште две малолетнички?

Бремени уште две малолетни девојчиња од „25 Мај“ Уште две малолетни девојчиња од ЈУ „25 Мај“ се трудни. Едното ја прекинало бременоста, но второто не сака да абортира и инсистира да го роди бебето, дознава „Независен весник“. Засега уште не е официјално потврдено дали и овие две малолетнички биле злоупотребувани, како што беше случајот со 13-годишното девојче кое ја дигна јавноста ...

Read More »

Градоначалникот на Радовиш за 8 Март ќе подарува фигаро за коса

Градоначалникот на Радовиш, Герасим Конзулов, на жените вработени во општинската администрација ќе им подари фигаро за коса за претстојниот празник 8 Март. Како што е објавено на Бирото за јавни набавки, во план е набавка на 45 прозиводи за нега на коса – фигаро, наменети како подароци за Денот на жената – 8 Март за потребите на Општина Радовиш. Проценета вредност без ДДВ ...

Read More »

ЛАВРОВ СЕ СПРОТИВСТАВУВА НА ЧЛЕНСТВОТО НА МАКЕДОНИЈА ВО НАТО

Постои „џентлменски договор“ од 90-тите години меѓу Русија и САД и западните сојузници, со кој НАТО ветува дека нема да се шири на исток кон границите на Русија и кој е прекршен со трите проширувања на НАТО. Сега во таа игра сакаат да го вовлечат и Балканот, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. – Проширувањето на НАТО е грешка ...

Read More »

Се надминаа себеси: ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност од ВМРО-ДПМНЕ што го поставило Соколовски за директор на „25 Мај“ во 2006 година

ВМРО-ДПМНЕ денеска побара одговорност и од оние кои го поставиле Стево Соколовски на функцијата директор на Заводот за згрижување на деца со воспитно – социјални проблеми „25 мај“, а не само од него лично. Со ова, партијата всушност се повика самата себе на одговорност, бидејќи Соколовски е поставен на функцијата од страна на Владата на ВМРО-ДПМНЕ. Во 2006 година е назначен за вршител ...

Read More »

Дали директорката на хематологија Пановска Ставридис правела бизнис зделки со својот татко? Поднесена претставка до комисијата за корупција

Во Антикорупциската комисија е поднесена Претставка за директорката на Клиниката за хематологија Ирина Пановска Ставридис, во која се вели дека таа ја фаворизира веледрогеријата на својот татко  „Д-р Пановски“, дознава НОВА. Во Претставката стои дека таа ја  злоупотребува својата позиција на директор бидејќи еден од главните добавувачи на лекови, медицински средства и опрема на хематологија е веледрогеријата „Др. Пановски“, чиј сопственик е нејзиниот татко. Од Антикорупциска комисија ...

Read More »

СПОРЕД ГЕРОСКИ ДОБРА БИЛА ПРЕСУДАТА ЗА ИВОНА

Branko Geroski Колку што мене ми е познато, во рамките на една блага казнена политика (со децении вообичаена за нашата судска пракса), ова е стандардна казна за даночна измама. Проблемот е што за време на режимот на Груевски, казнената политика беше заострена до ниво на патолошка одмазда против политичките противници, па многу луѓе, осудени во катастрофални судски постапки, за слични ...

Read More »

Повторно скандал во македонското здравство! Почина дете кое 1 недела го лечеле од грип

Почина дете на Клиниката за детски болести, каде цела недела го лечеле од грип Уште еден смртен случај на Клиниката за детски болести во Скопје.Две и пол годишно машко дете од Штип викендов починало на Детската клиника во Скопје, потврдија оттаму за Алфа. Веќе една недела детето се лекувало од грип, но имало и сериозни проблеми со белите дробови, изјавила ...

Read More »

КАДЕ СЕ РЕФОРМИТЕ? СРАМ ЗА МАКЕДОНСКОТО СУДСТВО! ЗА ЗАТАЈУВАЊЕ ДАНОК ТАЛЕВСКА ДОБИ УСЛОВНА КАЗНА ДОДЕКА ЗА 150 ЌЕБАПИ СЕ ОДИ 3 ГОДИНИ ВО ЗАТВОР

Условна казна од две години, доколку во наредните четири не го повтори делото, и обврска за една година да го плати данокот што претходно не го платила, доби новинарката Ивона Талевска за случајот „Тифани“ на СЈО. Таа во рок од една година треба да плати данок во вредност од 1.671.611 денари, а во рок од 30 дена да плати казна ...

Read More »

ЧЛЕНСТВОТО НА ВМРО БАРА МИЦКОВСКИ ДА ГО ИЗВАДИ НАРОДОТ НА УЛИЦА

‎Marjan Angelov‎ до: еВМРО МИЦКОСКИ ДА НЕ САКАШ СЛУЧАЈНО ДА ДОЈДЕМЕ НА КОЛЕНА ДА ТЕ МОЛИМЕ АМАН ИЗЛЕЗИ ДА ГО ОРГАНИЗИРАШ НАРОДОТ ТИ СИ НАШИОТ ЛИДЕР КЕ ЛЕТАШ БРАТУ КАКО ПИНГВИН СО ВАКВИ КУКЛЕНИ ТЕТРИ БЕЗ НИКАКВА АКТИВНОСТ ВО НИТУ ЕДЕН ГРАД ВО НИТУ ЕДЕН ОПШТИНСКИ КОМИТЕТ НЕ Е ПОВИКАНО ЧЛЕНСТВОТО БРГУ КЕ СЕ СОКРИЕШ ВО ГЛУВЧЕШКА ДУПКА ВМРО Е МАКЕДОНСКА РЕОВУЛУЦИОНЕРНА ...

Read More »
Close
WpCoderX