Home / МАКЕДОНИЈА (page 5)

МАКЕДОНИЈА

ЗАЕВ НАВЕСТУВА 2/3 МНОЗИНСТВО УТРЕ?

Заедно со премиерот Алексис Ципрас остануваме целосно посветени на перспективите на новиот Балкан на 21 век. Балкан во кој ќе се гради пријателство, во кој ќе се унапредува соработката, каде што ќе придонесуваме за подобар економски раст и раст на ...

Read More »

Вучиќ се исмева со Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска по завршувањето на безбедносниот форум во Белград иронично го искоментира почетокот на преговорите на Македонија за членство во НАТО. Тоа што вие одите во НАТО среќен пат.Ние не сакаме. Мене вашиот пат во НАТО ...

Read More »

Јанкуловска до Миле: Јави се во ТАВ нека ги задржат авионите, да не можат да стигнат на гласање

Обвинетите во Титаник за изборни нерегуларности Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска се договарале  како да ги задоцнат на гласање гастербајтерите, македонски Албанци кои на 24 март 2013 тргнале за Кичево на гласање со авиони од Швајцарија. “Може ли Миле да ...

Read More »

ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО КАМЧЕВ И МИЛЕ МИ ТЕКНА ГИ МЕСТЕЛЕ ИЗБОРИТЕ

Во Основниот суд Скопје 1 утринава продолжи слушањето на прислушкуваните разговори од 1.000-те предложени од СЈО во случајот „Титаник” за тешки изборни нерегуларности, со разговор меѓу обвинетиот Миле Јанакиески и Орце-Орка, како што беше чуено во бомбата. Првин Јанакиески прашува ...

Read More »

ПРАТЕНИЦИ НА ДПМНЕ КОИ СЕ ДВОУМАТ ОКОЛУ УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ ДОБИЛЕ ЗАКАНИ ПО ЖИВОТ

Дел од опозиционите пратеници кои јавно не кажаа дали се „за“ или „против“ предлогот за пристапување кон измена на уставот, вчера во Собранието ги повикаа лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски, да седнат на заедничка ...

Read More »

Македонија на последно место во Европа и пошироко во однос на глобалната конкурентност

Македонија е рангирана на 84-то место во Извештајот за глобална конкурентност подготвен од Светскиот економски форум. Земјава е негативно оценета во речиси сите области. Најкритично е во судството, борбата против криминалот и корупцијата, немањетоинституционален капацитет, лоша инфраструктура, несоодветно образование и ...

Read More »

ПОЗНАТ ДАТУМОТ КОГА ЌЕ СЕ ОДДРЖАТ ИЗБОРИТЕ

Од владејачката СДСМ иако првично имаше оптимизам дека ќе успеат да дојдат до 2/3 мнозинство, веќе и таму се свесни дека избори се единствената опција за успех на Преспанскиот договор, поради што дебатите во Собрание најверојатно ќе бидат само формалност. ...

Read More »

ЈАНКО БАЧЕВ БИЛ ЕДЕН ОД ОРГАНИЗАТОРИТЕ НА 27 АПРИЛ?

Денес во судот почнува сослушувањето на клучниот сведок против уставобранителите кои се обвинети за тероризам. Сведокот е заштитен и носи кодно име „Ц1“. Со овој сведок власта ја отвора последната карта за оцрнување и на Единствена Македонија и мене како ...

Read More »

,,Падна” Собранието на РМ

Утринава од непознати причини не е достапна веб страницата на Собранието на РМ. Обидот да се отвори оваа атраница завршува со одговор дека истата не е достапна. Засега не е познато дали се работи за хакерски напад, преоптовареност, внатрешни проблеми ...

Read More »