МАКЕДОНИЈА

Бугарското собрание: Го поддржуваме договорот и ја признаваме Македонија

Како што јави БТА за Декларацијата гласаа сите 206 пратеници присутни на собра ниската седница. Во Декларацијата, Собранието ги оценува како позитивни напорите на владите на Бугарија и на Македонија за финализирање на преговорите за Договорот за пријателство, добрососедство и соработка и очекува тој да биде потпишан согласно со она што претходно го договорија двете страни. Во документот се изразува ...

Read More »

Георгиевски за Договорот со Бугарија: Бел бумбар за Заев и два црни за ДПМНЕ

Еве го видовме договорот. Ништо ново, ниту пострашно од декларацијата. Само што сега ДПМНЕ ги кажува истите забелешки што тогаш ги кажуваше СДСМ. Одлично балканско позиционирање на Македонија. Бел бумбар за Заев и два црни за ДПМНЕ.   (статус на Фејсбук на Љубчо Георгиевски)

Read More »

Џафери ќе се обрати на албански во Крушево?

Претседателот на Собранието Талат Џафери кој денеска реферираше за работата на Парламентот од 27 април досега изјави дека условите денес се драстично попозитивни. Џафери потврди дека на 2 август, за прославата на Илинден, ќе се обрати во Крушево на Мечкин Камен. „Според редоследот на ротација годинава редот е на претседателот на Собранието да се обрати на 2 агуст на Илинден. ...

Read More »

Бојко Борисов ќе се поклони пред македонскиот револуционер Гоце Делчев во Скопје

По повод празникот Денот на Републиката, на 2 август, Организациониот одбор за прослава на празникот при Владата на Република Македонија, во координација со Собранието на Република Македонија и со Претседателот на Република Македонија организира голем број свечености, чествувања и обраќања.

Read More »

(ФОТО) Оливер сака да биде Груевски! На баци рака кај дедо Стефан

Сега само ќе речам дека Оливер се понижил пред криминалецов со 5000 евра плата. Да се поклонеше пред било кој ЧЕСЕН ГРАЃАНИН или научник а ги има, ќе имав респект. За презирот, за чинот, за криминалите на ДВОЈНИОТ ГОСПОДИН друг пат, да не напишам и што треба и што не треба. Фуј

Read More »

Каде избегал? Полицијата не го пронашла Грујовски дома

Полицијата вечерва не го пронашла Горан Грујовски во неговиот дом, објави порталот Сакамдакажам.мк. Попладнево во Министерството за внатрешни работи пристигнале решенијата за притвор за поранешниот началник на Петтата управа во Управата за безбедност и контраразунавање (УБК), Горан Грујовски и за неговиот соработник Никола Бошковски. Грујовски и Бошковски се обвинети во предметите „Тврдина“ и „Таргет“ на СЈО за нелегално прислушување илјадници ...

Read More »

Најнова анкета! 80 % од вмровците бараат реформи

Четворица од пет поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ или 79 отсто од поддржувачите и симпатизерите на партијата се согласуваат со тврдењето дека во опозициската партија се потребни реформи, покажа најновата анекта на агенцијата „Рејтинг“, изработена за „Макфакс“. На прашањето колку се согласувате со тврдењето дека во ВМРО-ДПМНЕ се потребни реформи, високи 79,3 отсто од испитаницитге се согласуваат, а 18,2 отсто не се ...

Read More »

Жбогар очекува поддршка од сите партии за двојазичноста

Евроамбасадорот Самуел Жбогар при денешната посета на Струга изрази оптимизам во однос на имплементацијата на реформскиот владин план. Тој порача дека очекува политичка поддршка од сите политички субјекти околу донесувањето на Законот за употреба на албанскиот јазик. Во исто време, тој вели дека очекува и албанската заедница да покаже разбирање за ставовите на другата страна. „Што се однесува до употребата ...

Read More »

Што се ги очекува? Судот одзеде 51 пасош на раководни лица во ДПМНЕ

  51 обвинет од Специјалното јавно обвинителство летово не ќе може да летуваат во странство. Кривичниот суд по барање на СЈО одзеде 51 пасош, и тоа како мерки на претпазливост, а за дел од обвинетите и како алтернативна мерка за мерката притвор. Најмногу пасоши се одземени во случајот за изборни измами „Титаник“ – 21. Без пасоши останаа: Никола Груевски, Гордана ...

Read More »

ЕВЕ КОЈ СЕ БОРЕШЕ ЗА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК И НАРОД ВО 2010

„Неподготвеноста во Бугарија да ги признае засебноста на македонскиот народ и на македонскиот јазик создава сомнеж. Јас ви тврдам дека ако тоа прашање се реши, а тоа може да го реши само бугарската страна, почитувајќи го тоа право, во тој момент, никаква резерва во моментов и во наредните години, децении и векови во односите меѓу двете земји, меѓу двата народа ...

Read More »
Close
WpCoderX