МАКЕДОНИЈА

ОСВЕСТИ СЕ НАРОДЕ!!! И МАКЕДОНСКИ ШУМИ ТРОШАТ СКОРО 1000 ЕВРА ЗА СЛУЖБЕН РУЧЕК

За морска риба „Шпигола“ – 5.040 денари, за ракчиња 3.200 денари, за лосос на скара 1.386 денари, за само едно вино „Лепово“ 2.500 денари, ракија, вода, сок, пиво, салати, сирење, пршута, лепчинња, туна , торти, апетисани, сладолед . За оваа сметка на направена на 16, јануари минатата година во јавното претпријатие „Македонски шуми“ платиле 14.516 денари. Ракчиња, октопод, морски риби, ...

Read More »

ПО ИЗБОРНИОТ ДЕБАКЛ НА ГРУЕВСКИ УЈП УДРИ ПО СОРОС

Финасиска контрола од УЈП се подготвува да ја чешла работата во Фондацијата отворено општество Македонија, што е македонски разгранок на мрежата Сорос. Освен Фондацијата, под лупа ќе биде ставена и работата на уште дваесетина граѓански здруженија. Налогот за инспекција доаѓа во време непосредно пред да биде објавен Прогласот на ВМРО-ДПМНЕ за десоросоизација на Македонија. Од ФООМ велат дека станува збор за ...

Read More »

Фуере за говорот на Груевски: Ова е лудило! Америка и ЕУ мора да реагираат

 Erwan Fouere This brings the Macedonian crisis to an even higher level of tension, danger and lawlessness. The EU, US and international community must react. Even suspension of OSCE and Council of Europe membership should be considered. Ова ја става македонската криза на поголемо ниво на тензија, опасност и безаконие. Еу, Америка и меѓународната заедница мора да реагираат.Дури и суспендирање ...

Read More »

Скршено стаклото од автомобилот на Ермира Мехмети! На сторителите им порача: Кршењето не ве прави ништо повеќе од трагични губитници!

Поранешната пратеничката на ДУИ, Ермира Мехмети, на својот ФБ профил објави фотографија од скршен прозорец на нејзиниот автомобил. Според неа таа добивала анонимни закани за да биде замолчена. “Закана, уцена, или порака да молчам? Може да продолжите да кршите стакла и друго на мојот автомобил, можете да испраќате заканувачки пораки ,можете да продолжите со анонимни повици по полноќ, може да ...

Read More »

ФАТЕН БУГАРСКИОТ ВОЗ!! ЌЕ ИМА ПРЕГЛАСУВАЊЕ

Со седум гласа за Државната изборна комисија го поништи гласањето во избирачкото место 0396-1 во Гостивар каде се утврди дека во име на гласач заведен во списокот гласал некој друг. Како што појасни претседателот на к0омисијата Александар Чичаковски иако гласањето се поништи, прегласување ќе има само ако се утврди дека тоа ќе влијае на вкупните резултати во оваа изборна единица. ...

Read More »

ВАЛЕ БОЖИНОВСКА ПОВИКА НА КРВОПРОЛЕВАЊЕ, НОЖЕВИ И УКРАИНСКИ СЦЕНАРИЈА?

Директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религозни групи, Валентина Божиновска, настапи со заканувачки говор на омраза и со хушкачка реторика велејќи дека собирот пред ДИК е „вечер на ножевите“. – Да ги поздравам бранителите, оваа вечер е вечер на ножевите, оваа вечер е вечер или на разумот или на лудилото на еден човек. На последниот македонски предавник ...

Read More »

Судијката од тефтерчето на Јанкуловска исплашена до коска одби да го осуди Груевски за насилството и шамарите кои ги организира

Судијката Татјана Михајлова ги одби како доказ „бомбите“ на судењето на Никола Груевски и уште 13-мина други обвинети за насилство во општина Центар и нарачаните шамари за Андреј Жерновски со образложение дека биле набавени на нелегален начин, со кршење на човековите права и слободи и на меѓународните конвенции. Таа, исто така, го одби предлогот на Специјалното јавно обвинителство, претставувано од ...

Read More »

ТЕНЗИЧНО ВО СУДУНИЦАТА КАДЕ СЕ НОСИ ОДЛУКА ЗА НАСИЛСТВО ОРГАНИЗИРАНО ОД ОБВИНЕТИОТ ГРУЕВСКИ, КОНФЛИКТ НА ФАТИМЕ ФЕТАИ СО СУДИЈАКАТА ОД ТЕФТЕРЧЕТО НА ЈАНКУЛОВСКА

Нервозна и на висок тон, судијката Татјана Михајлова, која денеска го отвори судењето против обвинетиот Никола Груевски и уште 13-мина други за насилствата во општина Центар и нарачаните шамари за Андреј Жерновски, три пати ја опомена специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи и ѝ се закани дека ќе ја казни. Михајлова ѝ го одзеде зборот на Фетаи и најави дека ако ...

Read More »
Close
WpCoderX