ПОЛИТИКА

ДО КОГА НИКОЛА ЌЕ ГУМИ ПРЕМИЕР

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски продолжува со своите активности на терен. Тој денеска заедно со директорот на ЕЛЕМ, Христијан Мицковски изврши увид на градежните работи во новата административна зграда на ЕЛЕМ. Од она што можеше да се слушне од директорот, 98 – 99 отсто од зградата е завршена. Остануваат некои мали финеси, чистење на објектот, внесување на мебелот и некаде ...

Read More »

АХМЕТИ ГО ИЗВЕСТИ БЕЈЛИ ДЕКА ЌЕ ИМА НОВА ВЛАДА

Како што соопшти ДУИ, Ахмети и Бејли разговарале за формирањето на новата влада и за политичката ситуација во земјата и во регионот. – Ахмети истакна дека ДУИ е посветена на реформите во земјата, почнувајќи силно од реформирањето на судството и владеењето на правото. Преку спроведување на реформите, Македонија ќе помогне во враќањето на меѓународниот фокус и што поскоро интегрирање на ...

Read More »

(ФОТО) Контраверзниот разузнавач од Србија си направил селфи со ќосињата кои тепаа пратеници

Горан Живаљевиќ, офицерот на српската разузнавачка агенција ­ БИА, дипломат и советник во српската амбасада во Скопје на 27 ­ ми април, за време на инцидентите бил во Собранието и направил селфи со разулавената топла во позадина во собраниската сала, објави НОВА. Неговото присуство во Парламентот за време на крвавиот четврток отвори многу прашања. Каква била улогата на Горан Живаљевиќ ...

Read More »

(ВИДЕО) Никовски vs Фрчко: изминатите 10 години Диктатура или реформска Влада?

По промената на владејачката гарнитура, а во очекување на формирање нова Влада предводена од мандаторот Зоран Заев, се сублимира што е направено изминатите десет години и какви политики се водени. Според дипломатот Ристо Наковски, владата на ВМРО-ДПМНЕ вовела ново ниво на активности и работела 24/7. Извор: Makfaks

Read More »

Многумина не напаѓаат зошто доаѓаме кај вас во Канал 5 кои бевте дел од пропагандата на режимот, но ние мора да доаѓаме на интервјуа секаде затоа што ги почитуваме вашите гледачи а не вас!

  – Многумина не обвинуваат за тоа што доаѓаме на интервјуа на Канал 5 затоа што велат и Канал 5 беше дел од пропагандата на ВМРО ДПМНЕ, но ние мислиме дека мора да бидеме транспарентни и отчетни и затоа доаѓаме и на вашата телевизија затоа што ги почитуваме вашите гледачи, сакаме ним да им се обраќаме за да знаат за ...

Read More »

ГРУЕВСКИ: ЌЕ ОСТАНАМ ЛИДЕР НА ДПМНЕ, ПОБЕДИВМЕ НА ПОСЛЕДНИТЕ ИЗБОРИ, ЌЕ ПОБЕДИМЕ И НА ЛОКАЛНИ

Не планирам да се повлечам од лидерската позиција. Ние на последните избори победивме и освоивме најмногу гласови во Македонија и имам долг кон сите граѓани што не поддржаа и што гласаа за нас да продолжиме да се бориме за една добра иднина за Македонија, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Институтот за филм ...

Read More »

ПУТИН ИСПРАТИ ПОРАКА ДО АМЕРИКАНЦИТЕ? СЛЕДИМЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО МАКЕДОНИЈА, ЌЕ СЕ ЗГОЛЕМИ НАШЕТО ВЛИЈАНИЕ ВО МАКЕДОНСКО-РУСКИТЕ ОДНОСИ

Со особено внимание следиме се што се случува во вашата земја. Посакуваме внатреполитичката ситуација во Македонија да се развива согласно Уставот и демократските принципи. Уверен сум дека вашето искуство, вашето влијание и авторитет ќе придонесе за тоа, истакна претседателот на Руската Федерација Владимир Путин на средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов денеска во Москва. Тој изрази задоволство дека македонско-руските односи ...

Read More »

ЕВЕ КОИ ЌЕ БИДАТ МИНИСТРИ ВО НОВАТА ВЛАДА

Рааботните групи на политичките партии, барем официјално, не се сретнале во текот на денот за да ги дискутираат начините за соработка во новата власт. Сепак, како што дознава Алсат-М, комуницирањето меѓу нив продолжува, а владината програма на СДСМ е основата врз која се дискутира и врз која се разгледувани одредени детали, кои биле точка на интерес на партиите на Албанците. ...

Read More »

ЗИЈАДИН СЕЛА ЌЕ СЕ ОБРАТИ ВО 13 ЧАСОТ

Од партиските простории во Тетово, во 13 часот, првиот човек на Алијансата на Албанците, Зијадин Села, за првпат ќе се појави пред јавноста на прес-конференција откако беше претепан на 27 април за време на насилното влегување во Собранието на демонстранти.  Зијадин Села беше крвнички претепан на крвавиот четврток кога беа нападнати пратениците од парламентарното мнозинство и дел од новинарите. Тој беше влечен ...

Read More »
Close
WpCoderX