ПОЛИТИКА

Левица со свои листи ќе учествува на локалните како најсилна 3 та опција

Сепак не се дрзнаа да ги одложат локалните избори! Па конечно на 15 октомври ќе се одржат задоцнетите локални избори! Граѓаните ќе имаат шанса да ги отстранат локалните ситни и не така ситни криминални елити што цицаа народни пари на народен грб! Левица ќе учествува на локалните избори. За да им понуди опција за гласање на сите оние што се ...

Read More »

Алијанса на Бучковски влегува во новата Влада, Зиков и Василевски ке раководат со МЕПСО

Владата ги назначи првите луѓе на МЕПСО – адвокатот Сашо Василевски е новиот директор на компанијата, а новинарот Љупчо Зиков ќе раководи со финансиите. Сашо Василевски е по потекло од Ресен. Дипломирал на Правниот Факултет во Скопје во 1992 година, а правосуден испит положил во 1996 година. Во 2000-та година го положил и нотарскиот испит, а од 1997 до 2006 ...

Read More »

Не се само патни трошкови, еве уште колку сокриени пари од народот земаат пратениците

Пратениците во македонското сообрание покрај тоа што се заштитени како Гризли во Јелустон , не се само патните трошоци нивни финасиски бенефити. малку кој знае и кој говори од од пратениците дека тие добиваат и дополнителни примајна во форма на Еднократни месечни доатоци,а самите не кажуваат кој и во каков износ се истите на терет на граѓаните на Макеоднија. Имено ...

Read More »

Џафери го цитира крушевскиот манифест: Елајте браќа муслимани под бајракот на Македонија

Ние имаме една заедничка татковина Република Македонија и сите сме одговорни да ја зачуваме за нас и идните поколенија, посочи претседателот на Собранието, Талат Џафери, во својот говор на Мечкин камен каде ја предводи собраниската делегација по повод годишнината од Илинденското востание. Откако се поклони пред гробот на Никола Карев, во свето обраќање Џафери ги нарече илинденците херои кои се ...

Read More »

(ВИДЕО) Спасовски: Ќе барам одговорност од судиите зошто налогот за приведување патувал со часови до МВР

За актуелната состојба со бегството на поранешните началници Грујевски и Бошковски, разговор со министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во ТВ 24. Тој вели дека одговорноста мора да се бара во носењето на одлуките на судиите. МВР е само како извршител во сите овие дејствија во кривичната постапка. „Налогот за приведување го добивме во 21 часот и веднаш излеговме на ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО претставува продолжена рака на СДС

ВМРО-ДПМНЕ обвини дека СЈО претставува продолжена рака на СДС која работи под нивен диктат. – Секојдневното настапување на СЈО исклучиво е политички во координација на СДС. Од своето дејствување СЈО ниту еднаш не се потруди да даде одговор на јавноста каде ги троши парите на граѓаните на Република Македонија. СЈО досега потроши 4 милиони евра народни пари за политички прогон ...

Read More »

Стојаноска: Таравари е лично виновен за ширење на опасната болест

Денес сме овде пред министерството за здравство за да му дадеме совет на неспособниот министер Таравари дека кога во државата има сериозна ситуација, опасна болест за чие ширење тој лично е виновен, и кога заради неодговорноста на министерот се губат човечки животи, министерот треба да е тука а не да седи во Америка во луксузни платени хотели и да ни ...

Read More »

Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ продолжува со блокадите на Собранието

Почитувани граѓани, Во текот на вчерашниот и денешниот ден сте сведоци на обидот на ВМРО ДПМНЕ за целосна опструкција на работата на Собранието. Во текот на вчерашниот ден, СДСМ и владеачкото мнозинство го спречија обидот на ВМРО ДПМНЕ преку работата на Собраниските комисии да се опструира и оневозможи носењето на ребалансот на буџетот, со најразлични изговори. Круна на денот беше ...

Read More »

Заев: Парламентот одлучува за Зврлевски

Не се мешам во ингеренциите ниту на Парламентот ниту пак на судовите, но сметам дека реформите во судството се неминовни, изјави премиерот Зоран Заев, на новинарско прашање дали се чуствува одговорен за незапочнатите судски реформи кои придонесоа дел од осомничените за криминални афери да побегнат од земјата пред да бидат притворени. – Нема зошто да чувствувам одговорност за нешто што ...

Read More »

Мозокот за странски инвестиции и намалување на невработеноста Виктор Мизо си поднесе оставка

Директорот на ТИРЗ, Виктор Мизо и директорот на АД за стопанисување со станбен и деловен простор, Цветко Грозданов вчера поднеле неотповикливи оставки на функциите, дознава Телма. Владата синоќа ги констатирала нивните оставки и нивните наследници ќе бидат именувани на следната седница.   Вчера владата го започна именувањето и назначувањето на членови на управни и надзорни одбори, како основа за именување нови ...

Read More »
Close
WpCoderX