ПОЛИТИКА

Груевски: ВМРО е нападнато како никогаш до сега! Нема да попуштиме, нема да не заплашат

ВМРО ДПМНЕ е нападната како никогаш досега во историјата на Македонија, па дури и во европските земји.Тука станува збор за политички, а не за правен процес. СЈО не е обвинителство, туку е канцеларија на СДСМ. Тие носат одлуки без никакви правни докази, истакна денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој излезе пред јавноста само неколку часа по пресот ...

Read More »

СДСМ НАЧУКА НЕКОМПЕТЕНТНИ КУРТОНИ ЗА ДИРЕКТОРИ?

ВМРО-ДПМНЕ ја обвини владата дека на „незаконски и шверцерски начин“ сака да протурка партиски војници кои немаат доволно компетенции да управуваат со сериозни институции. Како примери се посочуваат директорите на Службен весник, Државниот завод за статистика, Агенцијата за млади и спорт, Државниот архив и кандидатот за директор за агенцијата за државни службеници, при што се посочува дека ниту еден од ...

Read More »

Шеќеринска: Доаѓа крајот на сваровски судијките, ќе бараме да го пријават имотот што го поседуваат!

Постојат повеќе начини како да се отарасиме од сваровски судиите од тефтерчето на Гоца. Еден од начините е да побараме од сите судии да докажат потекло на имотот кој го поседуваат, мислам дека половина ќе се откажат сами од функциите, потоа ќе бараме судиите да имаат долги години искуство и некакви постигнувања во правото а не само гола диплома од ...

Read More »

Заев на суд

Премиерот Зоран Заев денеска треба да се појави на суд во случајот „Поткуп“. Заев, првпат како премиер, треба да се појави во судскиот процес во кој е обвинет дека како градоначалник на Струмица побарал од бизнисменот Иван Николов Сачевалиев поткуп од 163.924 евра, односно по 2 евра за еден квадратен метар за градежно земјиште во Струмица. На последното рочиште одбраната ...

Read More »

Заев го осуди настапот на пратеникот Курто

– Ако е точно преведено видеото тогаш нашиот пратеник Дудуш треба да се извини и јас во потполност го осудувам кажаното! Ние како влада ќе се бориме против партизација на општеството и вие тоа ќе може да го видите на дело во периодот кој што следи. Ве уверувам во тоа! Изјави премиерот Заев на пресот со Хан во врска со ...

Read More »

ДОГОВОРЕНА АМНЕСТИЈА? ГРУЕВСКИ И ВРХУШКАТА СЕПАК НЕМА ДА ОДАТ ВО ЗАТВОР! ЦЕЛТА БЕШЕ ЗАЕВ ДА ДОЈДЕ НА ВЛАСТ? ДЕНОВИВЕ СЈО СЕ УКИНУВА?

Првата и најголема истрага на СЈО за кривичното дело „перење пари“ најверојатно нема да заврши пред судот поради процесни причини. Правни експерти тврдат дека ништо не е изгубено, бидејќи делото не застарува. Во законскиот рок од 18 месеци кој истекува на 30 јуни, СЈО нема да може да подигне обвинение за случајот „Талир“ од процесни причини, тврдат за ДВ извори ...

Read More »

ГРУЕВСКИ И ЗАЕВ ИДНАВА НЕДЕЛА И ДВАЈЦАТА НА СУД

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и премиерот, Зоран Заев, неделава, поточно во вторник и среда, треба да се појават на суд.  Едниот е обвинет за нарачка на насилство, а другиот за примање поткуп. За вторник, 27 јуни е закажано рочиштето за случајот „Поткуп“. Зоран Заев, првпат како премиер, треба да се појави во судскиот процес, во кој е обвинет дека ...

Read More »

Зекири: ДУИ не е веќе режимска

„Македонија е лош пример за бројот на електронски медиуми бидејќи тие се над 100, на пазар од речиси 2 милиони луѓе. Јас не велам дека тие треба да се укинат туку треба пазарот да ги укине“, вели пратеникот Зекири. Тој додава дека Груевски има проблем со себе, кој мора да си го реши, бидејќи простор во медиумите има за сите, ...

Read More »

Еве зошто е најпопуларен политичар! Заев најавува дека ќе ја внесе Македонија во ЕУ: Идната година почнуваме преговори

Намера на Владата е до крајот на годинава Македонија да добие чиста препорака за почеток на преговори со ЕУ, а идната година и датум за почеток на преговорите за пристапување на Македонија кон Европската Унија, рече денеска премиерот Зоран Заев на денешната прва тематска консултација што се одржа во Владата со граѓански организации и медиуми. – Владата во првиот месец ...

Read More »

Еве колку ги заболе за Македонија!!! Пратениците на ДПМНЕ избегаа од Собрание

Собранието попладнево ги изгласа замениците-министри со 62 гласа „за“, „пет“ воздржани. На гласањето не присуствуваа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. За заменик-министер за одбрана е избран Беким Максути, за заменик-министер за внатрешни работи Агим Нухиу, за заменик министер за правда Оливер Ристовски, за заменик министер за надворешни работи Арта Точи, за заменик министер за финансии Ширете Елези, а за заменик министер за економија Кире Наумов. ...

Read More »
Close
WpCoderX