ПОЛИТИКА

СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИТЕ НА НОЗЕ ПО ВРАЌАЊЕТО НА ЧЕДОМИР ОД ГРОМ

Само еден член на Централниот одбор на СДСМ гласал против вклучувањето во ова тело на пратеникот Чедомир Саздовски. Иако во кругови на СДСМ има незадоволство поради враќањето на Саздовски на голема врата во партијата, на синоќешната седница на партискиот ЦО, според извори од партијата, само двајца се побуниле за тој чин. Против кооптирање на Саздовски во ЦО на СДСМ гласала ...

Read More »

4 МИНИСТРИ КЕ ЈА НАПУШТАТ ФОТЕЛЈАТА, РАЗНИШАНИ СТОЛЧИЊАТА И НА НЕКОЛКУ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ

Премиерот Зоран Заев им ја даде шансата на поединци да се докаѓат во неговата влада, во поголем дел од нив и нивната работа премиерот е разочаран. Ги имаше оние коеи се трудат ,ама не знаат да научат , но ги имаше и оние дрва ,кој ништо не знаат! Мудрите и смирени постапки на Заев , полека но сигурно одат кун ...

Read More »

ДЕНЕС КЕ БИДАТ ПУШТЕНИ ЧАВКОВ И МУКОВСКИ?

Уште десетина дена остануваат да се подигне обвинителен акт за обвинетите во врска со настаните во Собранието од 27 април минатата година. Звонко Давидовиќ адвокат на еден од обвинетите за, за ТВ Сител изјави дека очекува деновиве да биде објавен обвинителниот акт за овој предмет. Адвокатот уште додал дека с’е уште нема информација за тоа дали Судот донел одлука по жалбите на обвинетите ...

Read More »

Адеми, Алаѓозовски, Бектеши, Саљии и Николовски прекршиле одлука на Владата

Премиерот, вицепремиерите, министрите без ресор, генералниот секретар, другите именувани функционери, како и членовите на обезбедувањето во Владата, од пред 8 месеци смеат да трошат само по 30.000 денари месечно по ресторани и кафеани. Владата на 7 јули лани донесла одлука за измени и дополнувања на Правилникот за користење на угостителски услуги на товар на средствата од буџетот наменети за овие ...

Read More »

По Чедомир од ГРОМ се очекуваат Ѕинго и Амди Бајрам да станат дел од високите органи на СДСМ

Чедомир Саздовски независен пратеник во Собранието кој до скоро беше дел од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ како член на ГРОМ стануваат членови на Централниот одбор, потврдува за ТВ 24 висок функционер на СДСМ член на ЦО. Добре дојде назад за Чедо Саздовски во мојот СДСМ. Се очекува доаѓањето и на Љубисав Иванов – Ѕинго. На крајот мислам дека е ред да ...

Read More »

Алаѓозовски демантира дека потрошил 9000 евра по кафани

Демантирам дека сум потрошил 9 000 евра по кафеани. Непрецизно е пренесена сметката од бифето на Министерството, од околу 430 000 денари. Тоа се трошоци од вода и кафе, за сите што не се вработени, а дошле како гости, како членови на комисии, тела, работни групи, амбасадори, синдикати, граѓани, уметници. Тие се формално фактурирани на име на министерот

Read More »

СДСМ СЕ ЗАСИЛУВА СО ПРАТЕНИЦИ! ЧЕДОМИР САЗДОВСКИ ОД ГРОМ СТАНУВА ДЕЛ ОД ВИСОКИТЕ ОРГАНИ НА СДСМ

Чедомир Саздовски независен пратеник во Собранието кој до скоро беше дел од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ како член на ГРОМ стануваат членови на Централниот одбор, потврдува за ТВ 24 висок функционер на СДСМ член на ЦО.

Read More »

Заев почна да дели жолти картони на функционери, еве кои предендираат да бидат сменети

Лидерот на СДСМ им порачал на сопартијците дека мора да работат добро и да покажат резултати со кои СДСМ ќе покаже разлика во нејзиното владеење или во спротивно ќе бидат сменети, брифира за ТВ 24 висок партиски функционер на ЦО. Кон жолтиот картон на лидерот според истиот извор се приклучил генералниот секретар на партијата кој на сопартијците им кажал дека ...

Read More »

Според Ленче Николовска која е советник во Влада пратениците и министрите требало да трошат илјадници евра народни пари

Не навистина, оти пратениците не идат пешки на работа а министрите наместо службени ручеци за странските делегации да завиткаат сарми од по дома? Значи од крајност во крајност. Па нормално е дека пратеник или министер (како институција) ја претставува државата и тој треба да има фонд за ручеци, кафиња, патувања…и тоа да биде согласно законот и дозволените средства. Тука приказна ...

Read More »
WpCoderX