ПОЛИТИКА

ДИМОВСКИ НАЈАВИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ЗА МНОГУ БРЗО ВРЕМЕ

Тоа што ВМРО-ДПМНЕ во моментот се наоѓа во опозиција, не е плод на волјата на граѓаните на Македонија, туку е плод на волјата на задкулисни игри меѓу политичките партии на зелена маса, на уцени и притисоци, изјави Илија Димовски, член на Извршниот комитет на оваа партија, која во Музејот на ВМРО го слави 27-миот роденден од формирањето.   -Тоа е ...

Read More »

КОЦЕ И ЖЕРНОВСКИ ЌЕ ГИ КРШАТ КОПЈАТА ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА СКОПЈЕ?

Сегашниот градоначалник на Град Скопје, Коце Трајановски, би прифатил да биде кандидат за трет мандат, доколку таква одлука донесе неговата партија ВМРО-ДПМНЕ.  Како што вели тој, она што го направил во изминатите два мандати е доволно повторно да излезе како победник на следните локални избори.   Како пример за доброто функционирање на јавните претпријатија на Град Скопје, Трајановски ја посочи ...

Read More »

Владата донесе низа одлуки за социјално загрозените семејства

Владата на Република Македонија на денешната седница донесе повеќе важни одлуки за потребите на граѓаните и направи потребни кадровски промени во интерес на стабилноста и безбедноста на граѓаните и на државата, информираше Владата. Владата постави нови директори, докажани експерти во Бирото за јавна безбедност и во Управата за безбедност и контраразузнавање. Нов директор на Бирото за јавна безбедност е Лазе ...

Read More »

НОВИОТ МИНИСТЕР СУГАРЕВСКИ ИМАЛ ТЕШКО И СИРОМАШНО ДЕТСТВО ВО ПРИЛЕП! ПРОЧИТАЈТЕ ЗА ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА СУГАРЕ

Сосема случајно разговаравме со еден Прилепчанец кој сега има свој мал бизнис во Скопје и човекот сеуште е добро информиран за тоа што се случува во Прилеп, а и самиот живеел во Прилеп до пред 5-6 години и добро ги знае политичките и бизнис случувања во Прилеп. Го прашавме за новиот министер, Сугаревски, што човече е тоа, која му е ...

Read More »

НЕМА ИГРАЊЕ СО ТАЛАТ! МУ ГИ УДРИ КЛОЦИТЕ НА ОБЕЗБЕДУВАЊЕТО ШТО НЕ ГО ТРГНА ЃОРЧЕВ ОД ГОВОРНИЦА

Припадникот на собраниското обезбедување кој вчера не одговори на барањето на спикерот Талат Џафери е суспендиран, дознава ТВ21 од свои извори во Министерството за внатрешни работи. Џафери повика обезбедување за да го отстрани од говорницата пратеникот на ВМРО ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев кој излезе на говорницата во обид репликата да ја преиначи во процедурално барање. Откако одби да замине на барање ...

Read More »

ДПМНЕ: ВЛАДАТА НА СДС ЈА УНИШТУВА СТРУГА

СДС и нивните коалициски партнери ја уништуваат Струга, jа загрозуваат летната туристичка сезона, a револтот од граѓаните кон владата на СДС се зголемува, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. „Додека министрите од владата на СДС секој ден се среќаваат со разни амбасадори, стружани се задушуваат од густиот чад кој доаѓа од депонијата што секој ден гори. Владата на СДС е сосема ...

Read More »

ЉУПЧО НИКОЛОВСКИ СО ДЕНОВИ СЕ КРИЕ ОД ОВОШТАРИТЕ

Министерот на СДС, Љупчо Николовски, со денови се крие и ги одбегнува овоштарите, кои се соочуваат со реални проблеми. Николовски го нема да се појави во Росоман каде што состојбата со производството на праски е алармантна, исто како и со речиси целокупното овоштарство во Македонија – рече на денешната прес-конференција Ромео Тренов од ВМРО-ДПМНЕ. Според него, земјоделците се соочуваат со ...

Read More »
Close
WpCoderX