ПОЛИТИКА

(ВИДЕО) Спасовски до Димовски: Однесувањето ти е синдром на напуштена љубовница

Пратеникот од СДСМ, Оливер Спасовски, повторно го опомена претседавачот Трајко Вељаноски дека не го почитува Деловникот, бидејќи дебатата била за се освен за 3. точка од конститутивната седница. – Само подгреваат страсти кај Македонците и Албанците. Однесувањето на Илија Димовски е синдром на напуштена љубовница, бидејќи нели до вчера беа во коалиција со ДУИ, рече Спасовски. Извор: A1он

Read More »

Рама повторно го издаде Груевски: ДПМНЕ ја прифати платформата без ниту еден услов

Премиерот на Албанија, Еди Рама, тврди дека Никола Груевски и неговата партија ВМРО-ДПМНЕ без ниту еден услов ја прифатиле платформата на албанските политички партии, за која уште еднаш појасни дека не е од Тирана. Рама влеи дека причините зошто не бил постигнат договор за влада најдобро ги знае самиот Груевски, кој после неуспехот, почна со обвинувања кон платформата, објави Алсат-м. ...

Read More »

Карл Билд: Среќен сум што не се сретнавме со Иванов и онака немав време за него

Слушнав иако претходно не знаев дека претседателот Ѓорге Иванов нема да се сретне со мене. Среќен сум поради тоа бидејќи немам многу време, така што, дури и да сакаше да се сретнеме, ќе немав време за таква средба, бидејќи треба да се сретнеме со главните играчи на политичката сцена/ Ова попладнево го изјави Карл Билт, копретседавачот на Европскиот совет за ...

Read More »

ЕКСПЛОЗИЈА: ДАЛИ ДПМНЕ ИМА ПОВРЗАНОСТ СО КРАЖБАТА ВО НЛБ? ШВРГОВСКИ КОЈ ГИ ОДБИ СПИСОЦИТЕ ОД СТОРИЈАТА НА А1 КЕ БИДЕ АДВОКАТ НА БАНКАРОТ КОЈ УКРАДЕ 2 МИЛИОНИ ФРАНКА

Поранешниот државен јавен обвинител Љупчо Шврговски му е адвокат на 40-годишниот Бобан С., осомничен за кражбата на 3 милиони евра од трезорот на НЛБ во Скопје, јави „Мета“. – Да, јас сум му адвокат – изјави Шврговски за „Мета“, но одбил да коментира било што во врска со случајот. Бобан С., осомничениот за најголемата кражба во историјата на независна Македонија, трезорот на банката ...

Read More »

(ВИДЕО) Да се потсетиме како Опозиционерот Груевски во 2003 го нападна тогашниот Претседател на Собрание

На крајот на 2003 кога се кроеше буџетот за наредната година, тогашниот опозициоенр Никола Груевски му ја одзема каричката на тогашниот претседател на Собранието, Љупчо Јордановски. Тој признава дека тоа го направил за да го сврти вниманието на Јордановски кој гледал во таванот и не ги прифаќал нивните ставови. Без да нареди тогаш тепање или исфрлање на тогашната опозициаја, Јордановски ...

Read More »

ДВОЈЧЕ БИТОЛА ЈА ПРЕТВОРИ ВО ФАМИЛИЈАРНА БИРТИЈА? СИ ЈА ВРАБОТИ И ПОМАЛАТА ЌЕРКА?

Помладата ќерка на битолскиот градоначалник Владимир Талески се вработила во подрачното одделение на Бирото за развој на образованието во Битола, потврдуваат извори од институцијата. Според нив, ќерката на првиот човек на Битола била вработена уште лани во октомври како помлад соработник. Но, веста се рашири дури денес низ социјалните мрежи. Бирото за развој на образованието, каде таа се вработила, е ...

Read More »

(ВИДЕО) Авировиќ си крцка парички и муабети со предавникот Адеми, додека тврдокорни секојдневно се малтретираат по улиците

Пратеничката од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, Владанка Авировиќ ја искористи паузата да си направи муабет со пратеникот од ДУИ, Џеват Адеми. Авировиќ во своите реплики и процедурални говори ги напаѓаше пратениците од ДУИ дека сакале да ја разнебитат Македонија и од неа да направат бинационална држава и за нив велеше дека се предавници.

Read More »

(ВИДЕО) Шилегов: Ако човек краде секој дневно како банкарот од НЛБ, ќе му требаат 6 години за да го стаса Мијалков и Груевски

  – 11 години сте на власт, можевте да ги затворите сите, ако сме криминалци како вас. На некој како оној кој украл 2 милиони евра од Тутунска Банка, под услов 365 дена да се работни, ќе му требаат 6,2 години секој ден крадење по толку пари за да ги стаса Сашо Мијалков и Никола Груевски, рече Шилегов.

Read More »
Close
WpCoderX