ПОЛИТИКА

Путин седна во камион и прв се возеше по Кримскиот мост

Рускиот претседател Владимир Путин го отвори за сообраќај мостот кој ќе го поврзува Крим со Русија. Мостот ќе ја намали сообраќајната изолираност на полуостровот. Тој им честиташе на руските градежници што успеале да го завршат мостот шест месеци пред рокот.

Read More »

ПОСКАПУВА И РЕГИСТРАЦИЈАТА ЗА АВТОМОБИЛИ, ЕВЕ ШТО ВОЗАЧИТЕ ЌЕ ПЛАЌААТ ДОПОЛНИТЕЛНО

Возилата кои се постари од 15 години ќе мораат двапати во годината на детален технички преглед, а ова правило стартува на 5 јули. Ваква одлука е донесена од страна на надлежните органи на северниот сосед, а новините се усвоени на 5 мај. Статистиката покажува дека дури 30 проценти од возилата ќе мораат двапати годишно на технички што сигурно нема да ...

Read More »

Заев: Во секое време сум подготвен за соочување со Мицковски

Стојам на располагање за лидерска средба, рече денеска премиерот Зоран Заев во Росоман, одговарајќи на новинарско прашање ќе има ли лидерска средба на барање на опозицијата. Тој нагласи дека уште вчера имало информација дека стојат на располагање, но за лидерска средба сите учесници треба да бидат во земјата, а претседателот Иванов е во Турција, додека министерот за надворешни работи е ...

Read More »

БОМБАСТИЧНО ИНТЕРВЈУ СО КОМАНДАНТ ХОЏА: Трајко Славески ми дојде во Танушевци, ако бев терорист ќе го држев десетина дена и цела Македонија ќе останеше без плата, Зоран Заев е како Робин Худ, тој пред праламентарните избори го испрати Мухамед Зекири кај мене, дома, да сум бил соработник на француските или германските служби немаше да трпам за леб, во Арачиново немаше ниту еден Американец бевме само 200 борци на УЧК…

Read More »

ЛЕГИЈА ГО ШОКИРА БАЛКАНОТ!! ГАРДАТА НА АРКАН УШТЕ ПОСТОИ И Е СПРЕМНА ЗА АКЦИЈА

Српската волонтерска гарда на Жељко Ражнатовиќ Аркан, кој учествувал во борбите во 1990-тите во БиХ и во Хрватска, сé уште постои, тврди Милорад Улемек Легија, но не открива што се работи со оваа паравоена формација. Тој, исто така, тврди дека Аркан го добил домот во Дедиње на покер. Легијата го откри ова во новата книга “Во тигетското гнездо”, во која тој ...

Read More »

ВМРОВЦИТЕ БАРААТ ТЕХНИЧКА ВЛАДА?

Премиерот Заев и владата во континуитет демонстирааат дисонтантни тонови во однос на преговорите за името. Тие на почетокот имаа ставови за непромена на Уставот и задолжително одржување на референдум, но во периодот кој измина гледаме како овие ставови не само што бледнеат туку и истите се напуштаат, обвинува Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ. -Евентуалното постигнување на договор помеѓу Република ...

Read More »

ЧЕТВРТ КОНГРЕС НА НСДП, ТИТО ДОЗИВОТЕН ПРЕЦЕДАТЕЛ

Нова социјалдемократска партија (НСДП) денеска ќе одржи четврти редовен конгрес, на кој ќе се обрати претседателот на партијата Тито Петковски. На конгресот ќе се избира претседател на партијата, како и членови на Централниот и Надзорниот одбор, а ќе биде усвоена и Програмска платформа за делувањето на НСДП. Во пресрет на конгресот имаше тензии  и препукување меѓу кандидатите за претседател на ...

Read More »

АТАНАС КИРОВСКИ: Едно време кога режимот тргна против Телма и кога го запука Макпетрол со 26 кривични пријави, им блокира сметки, почнаа да се гасат бензиски, па дури и тргнаа со некои Руси да ги преземаат, менаџментот ми рече – АМАН ШТО НИ ТРЕБАШЕ ОВА СО ТЕЛМА!

– Да ви кажам едно време кога режимо тргна да ја замолчува Телма и тргнаа кон Макпетрол и го запукаа цел управен одбор на компанијата со 26 кривични пријави, блокираа сметки, почнаа да се затвораат бензиски затоа што не можеше да се купи гориво, па дури тргнаа и со некои Руси да ја преземаат целата компанија, и тогаш менаџментот на ...

Read More »
WpCoderX