Home / ПОЛИТИКА (page 13)

ПОЛИТИКА

Грујо не ебава жива сила, се изјасни по пресудата! Главата горе македонци, не ми можат ништо

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, не присуствуваше на денешното рочиште во предметот Тенк за набавката на мерцедесот на кој му беше изречена првостепена казна од две години затвор, но по тој повод се огласи на фејсбук. „ГЛАВАТА ...

Read More »

Бате Геле се онесвести пред судот кога ја слушна пресудата за Груевски

ShareFacebookTwitter На бате Геле, поддржувачот на експремиерот Никола Груевски, му се слоши откако ја слушна пресудата за поранешниот премиер. Тој прво со солзи во очите ја проследи пресудата, како и дел од насобраните луѓе. Демонстрантите повикаа брза помош за да ...

Read More »

ЕКСПЛОЗИЈА НА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ: МЕРКЕЛ РИБАЛА ГРЧКИ И МАКЕДОНСКИ ПОЛИТИЧАРИ ЗА ИМЕТО

Германската канцеларка вчера телефонски разговарала со македонскиот и со грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, потврдија за прес-службата на Дојче веле од кабинетот на германската канцеларка. Од Берлин доаѓа само потврда дека канцеларката Ангела Меркел телефонски разговарала и со македонскиот и со ...

Read More »

САШО ОРДАНОВСКИ: Русија му даде гол на Заев у гости, се очекува да тргнат у напад овие денови, Американците да помагаат!

Се чини дека предлогот „Република Илинденска Македонија“ доживеа половичен дебакл: со примена на „мало“ вето, Грците (но и ВМРО-ДПМНЕ, како и овдешните пробрани руски екстензии, „турската“ фракција на БЕСА на Касами и националистичката Алијанса на Албанците на Села – едно ...

Read More »

ПО ПАДОТ НА ИЛИНДЕНСКА, ДВЕ НОВИ ИМИЊА СЕ ВРАЌААТ НА МАСА

Со соопштението објавено вчера попладне, грчката влада стави „надгробна плоча“ во планот за „илинденско“ решение на проблемот со името на северниот сосед. „Ни 24 часа е издржа … чудото наречено ‘Илинденска Македонија’ или Република Илинденска Македонија што Скопјаните го фрлија ...

Read More »

ТРАМП ДО КИМ ЈОНГ УН: КЕ ТЕ УБИЈАМ КАКО ГАДАФИ

Американскиот претседател Доналд Трамп му се закануваше на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун дека ќе го убие како либиски лидер Муамер ал-Гадафи. Трамп изјави за Ким дека мора целосно да се откаже од нуклеарната програма и да го предаде на Америка, ...

Read More »

ГРЦИЈА СЕ ПРЕМИСЛИ, НЕМА ИЛИНДЕНСКА МАКЕДОНИЈА

На индиректен начин, преку ставот дека согласно со предлозите на Нимиц треба да се најде име што ќе има географска или временска одредница, од кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас го отфрлаат прифатениот предлог од македонска страна за „Република Илинденска ...

Read More »