ПОЛИТИКА

АМДИ БАЈРАМ МУ БАРА РОМ ЗА СОВЕТНИК НА ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ

Дали премиерот Зоран Заев размислува да има Ром за советнк во неговиот кабинет – праша пратеникот Амди Бајрам, на денешната седница за пратенички прашања, додавајќи дека има Роми – квалификувани за оваа позиција. Заев одговори дека во текот на следниот месец ќе објави оглас за вработување на посебен советник за ромски прашања. „Сега завршува огласот за советници. Мое право е ...

Read More »

Христијан Мицковски: Не ме заокружувајте, ке ме видите повторно со народот

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски: Гледам дека ја интересира власта каде сум бил на 27-ти април 2017 година. Иако и фотографиите кои ги објавија не кажуваат ништо повеќе од она што јас веќе претходно го соопштив за моето движење тој ден, само овој пат направија додадена мистерија и заокружени црвени кругови, сепак еве ќе повторам и директно одговорам. Јас на ...

Read More »

МУХАМЕД ЗЕКИРИ УПАТИ НЕДОЛИЧНИ КОМЕНТАРИ НА СМЕТКА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ

На својот фејзбук профил, Мухамед Зекири, новинар и еден од првите луѓе на СДСМ напиша за Иванов: “Од ФИКУС друго и не може да се очекува.. Членството во НАТО и ЕУ се единствената алтернатива на Македонија, но очигледно ФИКУСОТ продолжува да сонува со отворени очи и свесно работи да го попречува тоа што и самиот знае дека не може да ...

Read More »

Русија ке се сврти кон Косово? Харадинај нема да протерува руски дипломати

Косовската влада не го следеше примерот на западните земји во врска со меѓународно познатиот инцидент „Солзбери“ пишува косовски „Коха Диторе“ со констатација дека досега не е протеран ниту еден руски дипломат. „Газета Експрес“ потсетува дека на 4 март, во британскиот град, поранешен руски агент и неговата ќерка биле нападнати со нервен гас. Сергеј и Јулија Скрипал с’е уште се хоспитализирани. ...

Read More »

Украинската амбасадорка со закана за Заев: Ќе има последици поради раскунувањето на договорот за рудници

Украинската амбасадорка во Македонија , Наталија Задорожнјук, со писмо му се обратила на премиерот Зоран Заев, во кое му укажува дека едностраното раскинување на договорот за казандол со украинската фирма Сардич МЦ, ќе има сериозни финансиски последици за двете страни. Таа предупредува дека тоа не е во согласност со стратегиската определба на двете заемји за заштита на странските инвестиции. Ви го ...

Read More »

1600 вработени по Рамковен одбиле да одат на работа? Ке продолат да земаат плата од дома?

Некои од рамковно вработените од 2008 година седат дома, земаат плата и им тече стаж и здравствено осигурување. И покрај ваквата апсурдна и дискриминирачка состојба во однос на сите други вработени во администрацијата кои мора да одат редовно на работа, тие, според политичката одлука на владата, повторно имаат право еднаш да одбијат работно место , доколку не им се допадне. ...

Read More »

БАЧЕВ НЕРВОЗНО ЈА ИСКРШИ ГОВОРНИЦАТА НЕМОЖЕЈКИ ДА СЕ ПОМИРИ СО ПРОТЕРУВАЊЕТО НА РУСКИОТ ДИПЛОМАТ

Јанко Бачев неможе да се помири поради протерувањето на рускиот дипломат од страна на Македонија и премиерот Заев и министерот за надворешни, Никола Димитров па нарекувајќи го бугараш и нервозен ја скрши говорницата на пултот во седиштето на Единствена Македонија и најави победа на следните парламентарни избори.

Read More »

ШОКАНТНО!!! ОБВИНИТЕЛСТВОТО ПОТВРДИ! “ВО ЗАЕВ НЕ ПУКАА ЗАТОА ШТО БЕШЕ ПОКРИЕН ОД ОБЕЗБЕДУВАЊЕТО”

Јавното обвинителство сомничи еден од обвинетите во настаните од „крвавиот четврток“ дека имал намера да пука во актуелниот премиер, Зоран Заев. -Еден од обвинетите се насочил кон Заев посегнал по пиштолот кој го носел, но не испукал кон пратеникот затоа што бил заштитен од обезбедувањето – изјавија од Обвинителството на денешната прес конференција на која информираа дека е поднесено обвинение ...

Read More »

Бугарија и Словенија нема да бркаат руски дипломати

До овој момент нема промена, Бугарија не донесе одлука за протерување на руски дипломати од земјата”, го наведува агенцијата соопштението од Министерството. Словенечкиот премиер во технички мандат, Миро Церар, пак, изјавил дека официјална Љубљана нема да протерува руски дипломати, објавил порталот “Delo”. “По завршувањето на самитот, словенечкиот премиер Миро Церар соопшти дека Словенија нема да протера ниеден руски дипломат, ниту ...

Read More »
WpCoderX