ПОЛИТИКА

Весна Бендевска му пиша на Милчин: Време е да се обидеме да ги поправиме грешките…Преголем е влогот

Vesna Bendevska Многу луѓе бевме зачудени со вашата некритична, безусловна и интензивна поддршка на политики и кадри без покритие.Соодветно на тоа,имате и лична одговорност за резултатите што денес сите ние ги живееме и чувствуваме. И кои најмалку можат да се именуваат како – отворено општество. За жал, бегање од одговорност не може и не смее да има. Ни од нас, ни ...

Read More »

АРТАН ГРУБИ СЕ СПРЕМА ЗА НАСЛЕДНИК НА АХМЕТИ?

 Една од најважните работи во политиката е умилкувањето кон лидерот со цел подобра позиција во идните кадровски поделби, и се чини Артан Груби е ненадминат во ДУИ, за неколку години тој влезе во ДУИ, му стана шеф на кабинет на Ахмети а сега и се кумосаа. Ахмети со муслимански обичаи го именуваше синот на Груби, Епир, а за ова лично ...

Read More »

ЈОЦИ: РАНГЕЛОВА Е СЕ ПОИСКУСНА, А СДСМ ЈА ИСФРЛИ КУНОВСКА ЗАТОА ШТО НЕ САКА ПАМЕТНИ ЖЕНИ ВО РЕДОВИТЕ

Jordanka Ivanovska-Joci пред 17 часа ·  Златко Марин во моментов на тв. Секуловска го сецира и ги фрла месата на кучињата во Аеродром. А, он блед, со едни подочњаци до пупак, ваљда од партија го однеле на инфузии после тоа. Чисто да им остане барем кукла-градоначалник после тоа. 10 коментари 3 Shares 119119 Ми се допаѓаПокажи повеќе реакции Сподели Jordanka Ivanovska-Joci сподели објава. ...

Read More »

ИВАНОВ ИМ УДРИ КЛОЦАТА НА БУГАРИТЕ

Ништо од очекувањата на бугарските организации дека претседателите на Македонија и Бугарија заеднички ќе учествуваат на комеморација на бугарската војска во струмичко. Наместо во Ново Село, официјалната средба на Иванов И Радев закажана за в недела ќе одржи во Дојран. Иако првично голем дел од бугарските организации се израдуваа дека двајцата претседатели ќе одбележуваат голем ден за бугарската држава, Иванов ...

Read More »

НОКАУТ ЗА ДУИ! ЗБОРОТ Е ЗБОР, КАКО ШТО ВЕТИ ПРЕД ИЗБОРИ ЗАЕВ ЌЕ ВОВЕДУВА ЕДНА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА?

СДСМ чека опозициската ВМРО-ДПМНЕ да се изјасни за промена на изборниот систем во една изборна единица во преговорите меѓу работните групи за измени на изборното законодавство. Пратеникот од СДСМ, Бетијане Китев, го повтори ставот на СДСМ дека партијата не отстапува од своите заложби за промена на изборниот модел и воведување гласање со отворени листи. – Очекуваме да се изјасни ВМРО-ДПМНЕ ...

Read More »

ЕКСПЛОЗИЈА!!! Заев и Мицковски се договороле за вондредни парламентарни заедно со претседателските избори?

Верувале или не, се случило и тоа! Наводно на иницијатива на еден познат македонски новинар, тој и поголема група новинари од македонските редакции, меѓу кои имало и блиски до премиерот Зоран Заев, се собрале синоќа во кафулето „Манда“ на „затворена“ и „неформална“ средба со Христијан Мицковски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Наш извор, присутен на средбата, тврди дека Мицковски ги брифирал новинарите ...

Read More »

СЛЕДНАТА ВЛАДА ЌЕ ГО ИСПРАТИ ЗАЕВ ВО ЗАТВОР АКО НЕ ГО СМЕНИ УСТАВОТ, ВЕЛИ КОЅИЈАС

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас вели дека евентуалното решение за спорот за името треба да се имплементира за внатрешна употреба преку уставни промени, бидејќи во спротивно, следната влада ќе го испрати Заев во затвор, велејќи дека го прекршил Уставот, кој не предвидува меѓународно име за земјата. Коѕијас, зборувајќи за грчката телевизија „Скај“, кажа дека им објаснил на македонските ...

Read More »

ОМД направија анкета, 90% од македонците ќе гласаат против промена на име

Tweet Обединетата македонска дијаспора (ОМД) во периодот 12-22 март 2018, со цел да го сознае мислењето на македонскиот народ, спроведе научна анкета со 10 прашања кои задираат во суверенитетот и унитарноста на Република Македонија. Причината за оваа анкета, велат од ОМД,беше во отсуство на транспарентност на Владата на Република Македонија, како и инклузивност на македонскиот народ во креирањето на иднината ...

Read More »

Војна во НСДП! Не сум повлекол кандидатура, Тито Петковски ја злоупотреби позицијата, тврди Јосифовски

Поранешниот пратеник, Љубомир Јосифовски, поднесе кандидатура за нов претседател на НСДП, вели дека досегашниот и иден лидер на партијата, Тито Петковски, ја злоупотребил својата позиција. Тензично поминала денешната седница на Централниот одбор. Јосифовски се побунил откако членовите донеле одлука Петковски да биде единствен кандидат на Конгресот кој ќе се одржи на 13 мај. Петковски, вели тој, со притисок врз членовите ...

Read More »
WpCoderX