ПОЛИТИКА

Заев: Носам лузни на моето лице затоа што се борев за живот во Македонија

Премиерот на Македонија, Зоран Заев, во интервју за телевизијата Н1 потврди дека ги решил сите отворени прашања што ги имал со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по неговата изјава за македонското сценарио кое може да се прелее во Србија, но и по информациите кои велат дека поранешен член на БИА беше во Собранието. На прашањето дали кризата во Македонија е вештачка, со ...

Read More »

Рангелова бара ,,да престане отпуштање и прогон“ на нивни членки кои се ,,самохрани мајки и имаат деца“

Пратеничката од ВМРО ДПМНЕ Даниела Рангелова и претседател на Унија на жени одржа прес конференција на која зборуваше дека Владата предводена од СДСМ, наводно, отпушта и брка од работа нивни членки, кои, како што се обиде тоа емотивно да го претстави -се самохрани мајки и имаат деца. Еве што рече Рангелова: ,,Директорката на домот за деца без родители 11-ти Октомври ...

Read More »

Османи го издаде Заев! Нема да има реизбор на судии

Мислам дека е апсолутно погрешна интерпретацијата дека владата или новото парламентарно мнозинство ќе прави реизбор на судии. Ќе се зголеми улогата на новиот Судски совет во дефинирање на постапките за избори или дисциплинирање на судиите, вели вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи во неделното интервју на Радио Слободна Европа. – Дури една од мерките која е предвидена во планот 3-6-9 е анулирање ...

Read More »

Режимот на ДПМНЕ затвараше медиуми и новинари, тоа нема никогаш да се повтори

„Режимот на ВМРО-ДПМНЕ затвораше медиуми, апсеше и притвораше новинари, монтираше судски случаи и преку злоупотреба на институциите се одмаздуваше кон неистомислениците, со што од Македонија направи заробена држава, изолирана од демократскиот свет, реагираат од владејачката СДСМ. – Режимот на ВМРО-ДПМНЕ од Македонија направи партиски заробена држава, почна процесот на реформа и професионализација на институциите. Апсурдно и лицемерно е ВМРО-ДПМНЕ, партијата ...

Read More »

Голем успех на Премиерот Заев: Од денес и во Босна ќе се патува само со лична карта

„На средбата е констатирано дека двете земји немаат сензитивни прашања за решавање и дека односите меѓу двете земји имаат отворен пат за добра иднина преку изразената политичка волја за унапредување на соработката. Оценето е дека документите за соработка во земјоделството и културата, што се потпишуваат денеска, носат олеснувања за граѓаните во овие области“, информираат од владиниот кабинет. Заев и Звиздиќ ...

Read More »

Талат ќе ги распише локалните на 6 ти Август

Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за МИА вели дека е задоволен од она што досега е направено во Парламентот и покрај последиците од настаните од 27 април, кога беше неговиот избор. Локалните избори, доколку се оди по планот, ќе ги распише на 6-ти август, а по овој датум годинава би можел да започне и одморот за пратениците. Во ...

Read More »

Царовска: Огромна злоупотреба на средства, се делеле хонорари од по 50 илјади на вработени

разговарал: Никола Рашо Радулов Во каква состојба го затекнавте Министерството за труд и социјална политика откако стапивте на функција? Како и во сите други сектори, така и во овој со кој што раководам затекнавме многу неправилности и злоупотреба на средства.  Лично бев запрепастена  од високите хонорари што ги примале вработените во Министерството, преку учества во разни комисии и работни групи ...

Read More »

СДСМ: За се ќе има увид народот, нема како Милошоски да преговараме тајно со соседите

Заврши времето кога ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски и Никола Груевски можеа тајно и далеку од очите на јавноста да преговараат за отворените прашања и да имаат монопол во односите што нашата земја ги воспоставува со соседите и со меѓународната заедница, се вели во реакцијата на СДСМ на прес-конференцијата на Милошоски. „Интерес и на Владата и на граѓаните е Република Македонија да има добра ...

Read More »

Груевски е навистина готов: 79% од вмровците се изјасниле за реформи

Неофицијално, деновиве била реализирана анкета на примерок од 1.000 испитаници-членови на ВМРО-ДПМНЕ, од кои 49% рекле дека ја поддржуваат иницијативата на реформаторите, а 79% дека поддржуваат реформи во партијата, пишува Дојче веле.   Информациите дека расте поддршка за инцијативата за реформи и демократизација на ВМРО-ДПМНЕ, ја зголемуваат нервозата кај оние кои не се заинтресирани да се случи таков процес, со цел ...

Read More »
Close
WpCoderX