ПОЛИТИКА

ПУТИН ИСПРАТИ ПОРАКА ДО АМЕРИКАНЦИТЕ? СЛЕДИМЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО МАКЕДОНИЈА, ЌЕ СЕ ЗГОЛЕМИ НАШЕТО ВЛИЈАНИЕ ВО МАКЕДОНСКО-РУСКИТЕ ОДНОСИ

Со особено внимание следиме се што се случува во вашата земја. Посакуваме внатреполитичката ситуација во Македонија да се развива согласно Уставот и демократските принципи. Уверен сум дека вашето искуство, вашето влијание и авторитет ќе придонесе за тоа, истакна претседателот на Руската Федерација Владимир Путин на средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов денеска во Москва. Тој изрази задоволство дека македонско-руските односи ...

Read More »

ЕВЕ КОИ ЌЕ БИДАТ МИНИСТРИ ВО НОВАТА ВЛАДА

Рааботните групи на политичките партии, барем официјално, не се сретнале во текот на денот за да ги дискутираат начините за соработка во новата власт. Сепак, како што дознава Алсат-М, комуницирањето меѓу нив продолжува, а владината програма на СДСМ е основата врз која се дискутира и врз која се разгледувани одредени детали, кои биле точка на интерес на партиите на Албанците. ...

Read More »

ЗИЈАДИН СЕЛА ЌЕ СЕ ОБРАТИ ВО 13 ЧАСОТ

Од партиските простории во Тетово, во 13 часот, првиот човек на Алијансата на Албанците, Зијадин Села, за првпат ќе се појави пред јавноста на прес-конференција откако беше претепан на 27 април за време на насилното влегување во Собранието на демонстранти.  Зијадин Села беше крвнички претепан на крвавиот четврток кога беа нападнати пратениците од парламентарното мнозинство и дел од новинарите. Тој беше влечен ...

Read More »

Правда кај БЕСА, ЕЛЕМ и Царина кај ДУИ?

За да стане дел од идната влада предводена од Зоран Заев, БЕСА очекува да добие влијателни министерски ресори, а во таква ситуација ДУИ бара моќни директорски места покрај министерските позиции,брифираат партиски извори. Според информации на Фокус, еден од таквите ресори што би можеле да отидат кај БЕСА е Министерството за правда, кое може да добие уште поголема тежина и вредност ...

Read More »

Јанко Бачев ги исмева Љубе Бошковски и Љубчо Георгиевски

И на Љубе и Љубчо им здосади од политика па удрија на хумор! 19 август 2009 – Најмалку двајца пратенции од ВМРО-ДПМНЕ ќе преминат во Обединети за Македонија! 19 октомври 2016 – Најмалку двајца пратеници и една пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ решиле да преминат кај Георгиевски и Бошковски! 19 мај 2017 – Тројца пратеници од ВМРО-ДПМНЕ ќе преминат во ВМРО-НП на ...

Read More »

СЕ РАСПАЃА ДПМНЕ? ТРОЈЦА ПРАТЕНИЦИ НА ВМРО ДПМНЕ ПРЕМИНУВААТ КАЈ ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ?

Од првиот ден кога ВМРО-ДПМНЕ и официјално е опозиција, според информации до кои дојде Плусинфо, се појавуваат симптоми дека на повидок е ситнење на членството на партијата, кое според нашиот извор, сака да премине во ВМРО-НП. Добро упатениот извор за Плусинфо вели дека деновиве во ВМРО-НП дури има воспоставено и редовна дежурна служба „која е задолжена да ги прима странките“. ...

Read More »

ДУИ СЕ ОБНОВИ! ВЛАГА СО НОВИ ЛИЦА ВО НОВАТА ВЛАДА

ДУИ ќе предложи луѓе со кредибилитет во новата влада, велат од партијата чиј лидер Али Ахмети денес ги почна преговорите со мандатарот Зоран Заев за формирање на владин кабинет. -Мора да влеземе во владата со луѓе со неспорен кредибилитет и морални вредности, бидејќи партијата само така ќе ја врати позицијата и авторитетот кај Албанците – изјави за Фокус висок партиски ...

Read More »
Close
WpCoderX