ПОЛИТИКА

Љубчо: Најдемократското време беше кога јас ја водев државата и мојата Влада беше прогласена за најреформска

Освен што имаше најголема демократија, имаше најголема слобода на економијата. Кога ја гледам новата структура на СДСМ, повторно ги препознаваме дека голем дел од нив се со бизниси и со сета таа работа. Тоа е дел од начинот на функционирањето. Според мене, за жал, тоа е реалноста. После првиот мандат кој го даде Ѓорге Иванов. Видов дека СДСМ направил коалиција ...

Read More »

Љубчо Георгиевски: Гошев, Тито Петковски и Стојан Андов имаат вина за 10 годишниот режим на Груевски

„Гошев пет години му беше гувернер на Груевски во НРБМ, Тито Петковски прво се нафати да го поразиме Груевски, потоа не предаде, Стојан Андов кој отиде во коалиција со Груевски, многу новинари кои го фалеа и колку е мудра и визионерска политиката на ВМРО-ДПМНЕ. Има многу учесници во градењето на овој систем. Јас си земам дел од својата вина, но ...

Read More »

Љубчо Георгиевски: Во 2002 година не постоеше сила која може да ме смени, направив саможртва за ВМРО-ДПМНЕ да победи на наредните избори

Љубчо Георгеивски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека кога ги гледа луѓето кои денеска се во ВМРО-ДПМНЕ може да препознае голем дел од нив кои во 90-тите и во време кога тој бил премиер, биле на страната на СДСМ а жестоко ги напаѓале политиките на ВМРО-ДПМНЕ, нешто кое денеска е сосема променето. Тој нагласи дека во времето кога ...

Read More »

Љубчо: Промените ќе бидат тешки исто како по падот на комунистичкиот режим

Досегашната власт насекаде има свои структури – во МВР, бизнисот, судството, медиумите. Во таква ситуација промените нема да бидат ни брзи ни лесни, за Дојче Веле вели лидерот на ВМРО-НП и поранешен премиер, Љубчо Георгиевски Поранешните сопартијци на Никола Груевски, а денес лидери на опонентски партии – Љубчо Георгиевски, Љубе Бошкоски и Стојанче Ангелов, од следната недела почнуваат активности за ...

Read More »

Заев се поврза со Емил Стојменов? СДСМ Карпош одржуваат состаноци во хотелот на сопственикот на Канал 5

Читам Сител, К5 и другите полека омекнувале. Истите новинари, со исклучок на некои, знаат на кого мислам, сега продолжуваат во потпикувачки и поданички манир, да ја ,,известуваат“ јавноста за случувањата на политичката сцена. СДСМ Карпош својот состанок на кој го избрале Зоран Заев за единствен кандидат за претседател на партијата, го одржале во хотелот на Емил Стојменов, сопственикот на К5 ...

Read More »

Откако не успеја да го го убијат го торпедираа Зијадин Села со кривични пријави

„Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција од страна на Управата за финансиска полиција прими пет кривични пријави против поранешни градоначалници на општините Струга(ЗИЈАДИН СЕЛА), Свети Николе, Дебар, Студеничани и Долнени, како и против едно физичко и едно правно лице“, соопшти денеска Обвинителството. Кривичните пријави се поднесени поради постоење на основи на сомнение за сторени кривични дела ...

Read More »

Повеќе од половина македонци сметаат дека Иванов треба да го додели мандатот на Заев

Половина од граѓаните во Република Македонија сметаат дека претседателот Ѓорге Иванов треба да го даде мандатот за формирање влада на лидерот на партијата која има мнозинство во парламентот, покажува најновата анкета спроведена во март годинава од страна на Меѓународниот републикански институт – ИРИ. На прашањето дали претседателот на државата треба да го додели мандатот на лидер на партија кој има обезбедено ...

Read More »

СДСМ ТРГНА ПО ПАТОТ НА ВМРО! ЗАЕВ ЕДИНСТВЕН КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ПАРТИЈАТА

Засега не можеме да излеземе со информации, затоа што треба да провериме какви пријави се стигнати на конкурсот. Дури од утре ќе може да дадеме соодветни информации, изјави пред малку портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов на прашањето колку кандидатури за претседател на партијата и за членови на Централниот и Надзорниот одбор на СДСМ се пристигнати до вчера, кога истече рокот ...

Read More »

СДСМ ќе се согласи на локални избори во Јули ?

„Да беше досега формирана новата Влада, немаше да има потреба од одложување на локалните избори. Неразумните блокади од ВМРО-ДПМНЕ веќе ги оставија граѓаните од утре без градоначалници и советници, вработените во општинските установи без плати, луѓето без потребните општински услуги. Очигледно целта е уште позагрижувачка, хаосот по повеќемесечната блокада за формирање на новата Влада, да се преслика и на локално ...

Read More »
Close
WpCoderX