Home / ПОЛИТИКА (page 3)

ПОЛИТИКА

ХАН: АКО ВМРО НЕ ГО ПОДДРЖИ ДОГОВОРОТ, КЕ ОДГОВАРААТ ЗА ПОСЛЕДИЦИТЕ КОИ ЌЕ ГИ ТРПАТ МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан,  преку социјалната мрежа „Твитер“ја повика опозицијата да се однесува државнички и да го поддржи договорот од Преспа. „Ако не успее во тоа, тогаш ќе мора да одговара за тешките последици за граѓаните на Македонија“, напиша ...

Read More »

ПРАТЕНИЦИТЕ НА ДПМНЕ СЕ ОТКАЖАА ОД ДБАТА ВО СОБРАНИЕ, ЧЕКААТ ПРЖИНСКА ВЛАДА И ИЗБОРИ

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата на заедничка координација одлучиле да се откажат од дебата која што се води во Собранието за владиниот предлог за пристапување кон уставни измени, соопшти ВМРО-ДПМНЕ. Опозициските пратеници ги повикаа и пратениците од власта да ...

Read More »

КОЦИЈАС ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ПОРАДИ ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА?

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Котиеас, во средата ја поднесе својата оставка, еден ден по напната средба на кабинетот, за време на која тој се судри со министерот за одбрана, Панос Каменос, во врска со договорот за Преспа. Извори ...

Read More »

ЕКСКЛУЗИВНО: ЕВЕ ЗОШТО ЗАРИБА КОЛАТА НА ВМРО ДПМНЕ У КАЛ – МАРТИН ПРОТУЃЕР ПО НАРЕДБА НА ГРУЈО СЕ ВРАТИЛ ВО БЕЛАТА ПАЛАТА И КОМАНДУВАЛ СО ВМРО ДПМНЕ ВЕЌЕ ЕДЕН МЕСЕЦ!!!

Мактел дознава дека веќе еден месец со ВМРО ДПМНЕ командува Мартин Протуѓер кој по наредба на Груевски се вратил во белата палата и бил де факто лидер на најголемата опозициска партија. Тој наложил да се избркаат реформаторите, да се навива ...

Read More »

АНКЕТА НА 24 ВЕСТИ: ДОКОЛКУ УТРЕ СЕ ОДРЖАТ ИЗБОРИ СДСМ ЌЕ ГО ПОБЕДИ ВМРО СО ОГРОМНА РАЗЛИКА

Повеќе од половина од испитаниците, или 51,5 проценти по референдумот би сакале  2 третини од пратениците во Парламентот да го поддржат Договорт и да се усвои, а само 34 отсто би сакале Парламетот да го отфрли Договорот и да се ...

Read More »

ФЕРИД МУХИЌ НЕ ГЛАСАШЕ ЗА ДНЕВНИОТ РЕД ЗА УСТАВНИ ИЗМЕНИ?

Пратеникот на владеачката коалиција Ферид Мухиќ не гласаше за дневниот ред. Со тоа власта обезбеди само 71 пратеник ЗА Преспанскиот договор. Со тоа, ако Мухиќ опстане на неговите принципи на СДСМ и ДУИ ќе им бидат потребни уште 9 а ...

Read More »

ЗАЕВ СО ИСТОРИСКИ ГОВОР ДО ПРАТЕНИЦИТЕ: Сите вие ја имате таа чест да одлучувате за иднината на земјата, ајде да си простиме сите за 27-ми април, ајде да ја внесеме земјата во ЕУ и НАТО

  – Ова се историски моменти, сите вие ја имате таа чест да одлучувате за иднината на земјата, ајде да се обединиме, ајде да си простиме за 27-ми април, ајде да ја однесеме земјата во ЕУ и НАТО!

Read More »

СДСМ со последно предупредување за ВМРО-ДПМНЕ: Ако направите уште една блокада, бидете подготвени за тоа што следува

Од владејачката СДСМ им дадоа последно предупредување на своите колеги од ВМРО-ДПМНЕ, воедно порачувајќи и дека при наредната блокада, треба да бидат подготвени за предвремени парламентарни избори. „Доколку врвот на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски продолжат со деструктивното однесување, единствен излез се ...

Read More »

СЕЛА: ОСМАНИ ВЕДНАШ ТРЕБА ДА БИДЕ РАЗРЕШЕН, ПА ПОСЛЕ ТОА ДА СЕ ПРЕСМЕТАМЕ НА ИЗБОРИ

Ние како партија го кажавме нашиот став и да се случат уставните промени, мислам дека владата веќе нема морален кредибилитет за да продолжи, а Заев за да продолжи како премиер, како што изјави на „1ТВ“ Зијадин Села. „И да се ...

Read More »