ПОЛИТИКА

РАНИ КУЧЕ ДА ТЕ ЛАЕ! ПАВЛЕ БОГОЕВСКИ И ТУФЕГЏИЌ МУ ЗАБОДЕА НОЖЕВИ НА ЗАЕВ, НАЈАВУВААТ ОСТАВКИ?

Pavle Bogoevski 1 hr ·  Манифестацијата на сила беше едно од основните обележја на режимот. Но, веќе подолго време во скопските клубови се спроведуваат некакви акции, рации од страна на полицијата и инспекциите. Начинот на кој се прави тоа секогаш е со големо полициско присуство, во текот на работното време на клубовите и на начин на кој се попречува нивното работење. ...

Read More »

ЈАНКО БУРЕК ГО ПРЕДЛАГА ОРЦЕ КАМЧЕВ ЗА СЛЕДЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ, ЌЕ БИЛ КАКО ДОНАЛД ТРАМП

Јанко Бурек во колумна на порталот Нет Прес, го предлага бизнисменот Орце Камчев за следен претседател. Според бурекот, Орце ќе бил како Доналд Трамп. Е сега, дали е ова навреда или комплимент?! Линк до колумната овде.

Read More »

БОРЈАН НА 1 ТВ: Се плашам од олигарсите и феудалците попут Ѕинго кои ќе го финансираат отпорот против референдумот затоа што не им одговара да влеземе во ЕУ и НАТО, тамо они ќе изгубат моќ, нема да можат да купуваат судии, политичари, цели градови!

  – Сивата еминенција, подземјето, олигарсите, феудалците ќе вложат многу пари референдумот да не успее. Од тоа многу се плашам. Знаеме за феудалци кои имаат цели градови како свој феуд, нив не им одговара да влеземе во ЕУ и НАТО, таму тие ќе ја изгубат својата моќ да можат со своите пари да купуваат судии, политичари, цели градови… Борјан Јовановски ...

Read More »

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ КЕ ОДИ НА ПСИХИЈАТРИСКИ КОНЗИЛИУМ ЗА УТВРДУВАЊЕ НА ДЕЛОВНАТА СПОСОБНОСТ ПОРАДИ НЕ ПОТПИШУВАЊЕ НА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Политичкиот аналитичар Андреја Стојковски, пак, објаснува дека за да се прогласи спреченост на претседателот, прво треба да бидат исполнети многу услови. – Таква спреченост беше прогласена во 1995 година кога спикерот Стојан Андов потпиша документ во име на тогашниот претседател Киро Глигоров, но тогаш стануваше збор за многу посериозна причина. Како што во моментов стојат работите, единствено што ние можеме ...

Read More »

БУБЕ СЕ РАЗОЧАРА ОД ПРЕПОРАКАТА НА ЕУ

ВМРО-Народна партија ја поздравува одлуката на Европскиот унија за отпочнување на преговори со Македонија за членство веќе од идната година. Сметаме дека со ова започнуваме ново поглавје, но и привршување на еден голем и мачен процес на реформи преку усогласување и исполнување на критериумите за конечно интегрирање на Македонија во Европската унија, соопштија од партијата. Од ВМРО-НП, сепак, наведуваат дека ...

Read More »

ИВАНОВ: ЗАЕВ ТРЕБА ДА МИ БИДЕ БЛАГОДАРЕН И НЕГО ГО АБОЛИЦИРАВ

Од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија попладнево испратија писмена реакција за денешната прес-конференција на пратеникот на СДСМ Костадин Костадинов кој обвини дека поради неодговорноста на Иванов 20 амбасадорски места на земјава стојат испразнети. „Тврдењето на Костадинов дека претседателот Иванов ги блокира назначувањата на амбасадорите на Република Македонија е голема лага и  манипулација, со цел дефокусирање на јавноста и обид за вршење притисок врз македонскиот ...

Read More »

ЗАЕВ: ЛУЃЕ АЈДЕ ДА ОДИМЕ ВО ЕУ, БЕЗ ГРАМ СОМНЕЖ ДА ДАДЕМЕ ШАНСА НА РЕШЕНИЕТО

Zoran Zaev 52 mins ·  Денеска во срцето на Европа потврдена е големата вест – Македонија добива датум за почеток на преговори, јуни 2019. Лидерите на ЕУ рекоа: Да, земјата го заслужува тоа! Европскиот Совет прифати дека Македонија од заробена држава, за само една година направи пресврт. Следното проширување, во кое ќе биде вклучена и Македонија е консолидацијата на ЕУ. Kонсолидација, ...

Read More »

БОЈКО БОРИСОВ РАЗОЧАРАН ЗАТОА ШТО ЕУ СЕ ЗАЕБАВА СО МАКЕДОНИЈА: ПА УШТЕ ШО ТРЕБА ДА НАПРАВАТ МАКЕДОНЦИТЕ?

Бугарскиот премиер ги предупреди западните земји дека ја ризикуваат иднината на Европската унија со нивната „себичност“. „Што може повеќе да направи Македонија за да добие повик за разговори? Зар не е за членство, туку за преговори? Се направија: име сменија … Дајте да се замислиме, ако Германија или Полска требаше да ги сменат името … Доаѓале европски избори и не ...

Read More »

ПОПУЛАРНИТЕ ЕДНООКИ ЗА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА СО МАЕСТРАЛНО ОБЈАСНУВАЊЕ

ПОПУЛАРНИТЕ ЕДНООКИ ЗА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА СО МАЕСТРАЛНО ОБЈАСНУВАЊЕ ВИДЕОТО Е СТАРО НО ЗА ЖАЛ СЕ СЛУЧУВА ВО ДЕНЕШНОСТА ПРОСЛЕДЕТЕ ГО ВИДЕОТО ПОВЕЛЕТЕ ВО ГРУПАТА МАКЕДОНИЈА ЗА СЕКОГАШ ПОДОЛЕ НА ЛИНКОТ

Read More »
WpCoderX