ПОЛИТИКА

СДСМ сеуште молчи зошто го остави членството на улица додека вработува лица од невладиниот сектор

ВМРО-ДПМНЕ беше противник на укинувањето на радиодифузната такса, сега дволично и безидејно копира проекти. Лицемерниот предлог на ВМРО-ДПМНЕ не е ништо друго освен приказ на безидејноста и очајнички обид преку предлагање копирани мерки и проекти да се сокрие криминалот и грабежот на граѓаните што ВМРО-ДПМНЕ го правеше цели 11 години, реагира СДСМ. Партијата наведува дека ВМРО-ДПМНЕ во изминатите години својата, ...

Read More »

Васиљ, Сарачини, Лешоски и друи лажни борци ке цицаат 9 милиони од народот на државна сметка додека членството на СДСМ кое спиеше пред влада е оставено на милост и немилост

„Зоран Заев започна да ги плаќа фактурите за неговото нелегитимно и насилно доаѓање на власт. Најмалку 9 милиони денари годишно од парите на македонските граѓани, антиреформската влада на СДС ќе им плаќа на луѓето кои го уништија невладиниот сектор одработувајќи за интересите на владејачката партија. Најмалку 9 милиони денари годишно чини бруто платата која ќе ја земаат 13 т.н. специјални ...

Read More »

ПРЕДМАЛКУ ОД СДСМ ИЗЛЕГОА СО МНОГУ ЖЕСТОКО СООПШТЕНИЕ ДО ГРУЕВСКИ – Еве што му порачаа!

Наместо да се соочи со одговорноста за се она што им го направи на граѓаните и државата во изминатите години, Никола Груевски продолжува со своето расипничко однесување и без срам призна дека сакал да се купуваат уште неколку Мерцедеси од 600 000 евра, пари на граѓаните. Груевски призна дека сакал да се набават барем уште три – четири скапо платени ...

Read More »

Заев следиш ли што се случува? Димитров ќе потроши 5000 евра народни пари за цвеќиња

Министерството за надворешни работи објави оглас за барање на прибирање на понуди за набавка на надворешни и внатрешни саксиски растенија и цвеќиња, цветни аранжмани и одржување на истите, за годишни потреби на Министерството за надворешни работи. Според објавата на Електронскиот систем за јавни набавки се работи за договор со проценета вредност од 305.700 денари или околу 5.000 евра. Министерот за ...

Read More »

Заев си скрати од премиерската плата за да има за граѓаните

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција, што е во тек, најави дека во рамките на ребалансот на буџетот најголемо кратење направил во сопствениот премиерски буџет. Според него, кратењето ќе изнесува 420 милиони денари кои биле наменети за реклами и промоции. „Буџетот на претходните премиери само растеше“, нагласи Заев повторувајќи го предизборното ветување дека мерките што ќе ги презема ќе ...

Read More »

Јоци: Васиљче, аматеру, ти се деси крах

-Спијте мирно. На овој ВасиЉ, кој куцкаше твитови 5 години, му се паднало да не’ чува и да прави држава. Да полуди човек од смеха !  После забавна вечер, овој ми доаѓа ко бушманине од филмот на Спилберг во Калахари пустина. Му паѓа шише “кока-кола” врз глава, а овој, ем нема појма што му се десило, ем се курчи. Па ...

Read More »

Еуростат: Во Македонија итно да се спроведе попис

Република Македонија веќе пет години доцни со спроведување на попис, а тој не е политичка, туку статистичка операција и треба да се спроведе единствено на лица кои при извршувањето на пописот ќе се најдат на територијата на Македонија и не се повеќе од една година отсутни од државата. Ова е пораката од Европската канцеларија за статистика (Евростат), што за МИА ...

Read More »

За што земаат илјадници евра пратениците? Денес нема да се оддржи седница

Собранието денеска нема да ја продолжи седницата на чиј дневен ред како втора точка е разрешување на јавниот обвинител, Марко Зврлевски. Иако седницата беше закажана, спикерот Талат Џафери ја откажа седницата за да ја најави в понедлник, во 11 часот, но кога точката за разрешувањето на Зврлевски ќе дојде на дневен ред, не може да се предвиди.

Read More »

Повторно апашана? Владата ќе потроши 800 000 денари за привремена агенција за вработување?

Генералниот секретаријат на Владата на Бирото за јавни набавки објави оглас за услуги – за привремено вработување за период од 4 месеци. Проценетата вредност без ДДВ е седум милиони и осумстотини илјади денари, или околу 126 илјади евра. Постапката е отворена, а критериум за доделување на договорот е најниската цена.

Read More »
Close
WpCoderX