Home / СВЕТ

СВЕТ

Во Франција, огромен број на деца родени без раце – полицијата отвори истрага

Француската влада одлучи да отвори нова истрага за децата родени без раце во неколку департмани, рече денеска министерката за здравство Ањес Бузин, при тоа додавајќи дека е неподносливо тие случаи да останат нерасветлени. – Со министерот за еколошка транзиција, Франсоа ...

Read More »

ТАЧИ: НЕ ЗНАМ ДАЛИ ЌЕ ГИ ЗАЧУВАМЕ ГРАНИЦИТЕ НА КОСОВО

Претседателот на привремените косовски институции, Хашим Тачи, рече дека со својата идеја за демаркација со Србија, тој всушност сакал да ја избегне поделбата на Косово, како и создавањето на Заедницата на српски општини, која, според вестернистичката листа во Загреб, била ...

Read More »

ШТО НИ ПРИПРЕМААТ ГРЦИТЕ? КОЗИЈАС БИЛ РАЗРЕШЕН ОД ЦИПРАС? НЕ ПОДНЕЛ ОСТАВКА?

-Потфрли со Преспанскиот Договор, бидејќи тој доставил дипломатски извештај дека оваа работа ќе помине на референдум, тоа е неуспех, пропадна со тоа што достави извештај дека избркал двајца руски агенти, значи тоа е неуспех … Коѕијас пред 3 дена беше ...

Read More »

ИВО САНАДЕР ПОВТОРНО ОСУДЕН?

Иво Санадер беше прогласен за осуден во Загребскиот окружен суд за воени профити во случајот на Хипо. Тој беше осуден на 2 години и 6 месеци затвор. Денес во истиот суд во 14 часот ќе биде изречена пресуда за Санадер и ...

Read More »

Од глуп поглуп: Тројца Македонци во Словачка ограбиле поштари па се сликале на Фејсбук

Полицијата на Република Словачка на својот Фејсбук профил објави дека е во потрага по двајца од тројцата државјани на Македонија кои пред неколку дена во селото Водеради, Словачка, ограбиле поштари. Станува збор за Славчо (28), Кристијан (24) и Горан (42). ...

Read More »

ЛАВРОВ ДО НАТО: ЌЕ ВЕ ЗБРИШИМЕ АКО СЕ ОБИДИТЕ ДА ИСПРОВОЦИРАТЕ 3-ТА СВЕТСКА ВОЈНА

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, му објасни на НАТО дека нема да преземе чекори што би можеле да доведат до Втората светска војна , објави Телесер. ” Верувам дека секој ќе биде доволно мудар за да го спречи ова, но ние сме ...

Read More »

МАКЕДОНИЈА НА НОВИ МАКИ? РУСИЈА ПЛАНИРА ВЕТО НА ДОГОВОРОТ?

На 30 септември, Република Македонија одржа референдум за Преспанскиот договор, кој предвидува промена на името на земјата во Северна Македонија. Одѕивот од 36,8 отсто значи дека референдумот не може да се препознае како валиден (одѕивот мора да биде најмалку 50 ...

Read More »

ЕВЕ ЈА ПРИЧИНАТА ЗА ОСТАВКАТА! СОРОС ИНКАСИРАЛ 45 МИЛИОНИ ЕВРА НА КОНТОТО НА КОЗИЈАС?

Соросовата мрежа била активна и во Грција и како што објавуваат грчки медиуми во неа наводно бил фатен и министерот за надворешни работи Никос Коѕијас кој вчера си поднесе оставка. Според информациите, а кои ги кажал на состанокот на владиниот ...

Read More »

ПОТОМЦИТЕ НА АЛЕКСАНДАР ВО ПАКИСТАН ПРИЗНАТИ КАКО ЕТНИЧКА ГРУПА

Калашите, кои тврдат дека се потомци на војниците на Александар Македонски, со векови живееле во изолација во Пакистан. Сега ова мала заедница коначно е призната како посебно верска и етничка група. Тие сега ќе можат да се изјаснуваат како Калаши ...

Read More »

ЦИПРАС ЈА ПРИФАТИ ОСТАВКАТА НА КОЗИЈАС

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Тој истовремено се именуваше се за иден министер за надворешни, функција што ќе ја извршува паралелно со премиерската.

Read More »