СВЕТ

Лавров за случајот со малезискиот авион: Исто сценарио на западот, немаат докази а шпекулираат со смрт на стотици загинати само да постигнат политички поени

Истрагата за падот на авионите на МХ17 во Донбас нè потсетува на случајот Скрипаљ бидејќи нема докази, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на маргините на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург. – Многу се потсетува на случајот Скрипаљ, кога рекоа дека Русите најверојатно  стојат зад истиот, додавајќи истовремено дека истрагата е во тек и дека ќе потрае ...

Read More »

Путин до НАТО: Ќе ги почитувате руските интереси!

За време на своето обраќање на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург, рускиот претседател Владимир Путин ги повика западните земји да не ја преминуваат “црвената линија” кога станува збор за односите со Москва. Тој рече дека интересите на Русија мора да се почитуваат и изразија загриженост за проширувањето на Северноатлантската алијанса, што би можело да резултира со дополнителна закана за ...

Read More »

ГРОМ ОД ВЕДРО НЕБО! КОЛУМБИЈА КЕ СТАНЕ 30-ТА ЗЕМЈА ЧЛЕНКА НА НАТО

Колумбискиот претседател Хуан Мануел Сантос потврди дека Колумбија ќе стане најновиот член на НАТО, а првата од Латинска Америка, на прес-конференцијата во Богота во петокот. Тој ги опиша проблемите на глобалниот свет, но тој ги поздрави придобивките што Колумбија ги добива од меѓународната заедница. “Ние ќе ја формализираме следната недела во Брисел, учеството на Колумбија во НАТО како” глобален партнер ...

Read More »

МАКРОН И ОФИЦИЈАЛНО И АБИ НОЖ НА МАКЕДОНИЈА, ФРАНЦИЈА ОДГОТВИ ДОКУМЕНТ СО КОЈ БАРА ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ НА ЕУ СО МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА

Мнозинството земји членки на ЕУ го поддржуваат почетокот на преговорите со Македонија, после решавање на спорот со Грција, тврдат од Владата по објавениот документ „нон пејпер“ кој кружи минативе две недели во Брисел,  а како што дознаваме е подготвен од Франција и Холандија. Овие две земји членки се скептици за датумот што Македонија треба да го добие во јуни и да ги ...

Read More »

ПУТИН НА СРБИЈА МУ ПОНУДИ СЕРИОЗЕН ПЛАН ЗА КОСОВО! РУСИТЕ ГО ПРЕВЗЕМАТ РЕГИОНОТ А СРБИЈА….

Ако Србија побара и е прифатена во Евроазиската унија и КББО, проблемот со Косово и Метохија ќе стане руски проблем, кој на почетокот ќе гарантира безбедност и живот за Србите, бидејќи Русија го признава интегритетот на Србија. Овој план беше понуден од Србија, руски филозоф и лидер на Меѓународната евроазиска партија Александар Дугин. Сепак, додаде тој, тоа не значи дека Русија ...

Read More »

КОСОВАРОТ ТАЧИ СЕ ВРАТИ КО ПОМОЧАН ОД СРЕДБАТА СО МЕРКЕЛ: ПОДГОТВЕНИ СМЕ ДА РАЗГОВАРАМЕ СО СРБИЈА

Најмоќната држава во Германија, со главна улога во разговорите помеѓу Белград и Приштина, се спротивставува на плановите на Хашим Тачи кога станува збор за неговата водечка улога во тие разговори, според Приштинскиот експрес. – Дури и атмосферата на состанокот на Меркел-Тачи не е она што тој сака да го претстави со Трајси. Меркел не се согласи со начинот на кој Ѓуриќ ...

Read More »

Лавров: Македонија ќе биде поделена помеѓу Албанија и Бугарија

Македонија сепак преговара за влез во ЕУ и Брисел недвосмислено покажува дека Унијата и оние кои сакаат да влезат во неа треба да се обединети во однос на Русија. Тие го „користат албанскиот фактор“, изјавил Лавров за случувањата во Македонија. „Настаните во Македонија се грубо контролирани однадвор. Официјално Груевски е обвинуван дека не си ги извршува обврските кон општеството и дека ...

Read More »

АЛБАНЦИТЕ ПОБЕСНАА, ОТПОЧНУВААТ ПРОТЕСТИ ПРОТИВ ЕУ ВО ТИРАНА

Албанците најавуваат масовни протести поради одлуката на ЕУ да не ги започнува разговорите за пристап со официјалната Тирана. Поради односите со САД, Албанците секогаш очекуваат бенефиции, па се чувствуваат разочарани. Одбивањето на ЕУ за отворање на разговори за пристап со Албанија не само што го налути албанскиот премиер Еди Рама, туку и целиот албански корпус во регионот. Албанските медиуми во регионот ...

Read More »

СЕ СПРЕМА НОВА ВОЈНА ВО КОСОВО? АЛБАНЦИТЕ СО ПОМОШ НА НАТО КЕ ГО НАПАДНАТ СЕВЕРНИОТ ДЕЛ КАДЕ ЖИВЕАТ СРБИ

Властите во Приштина со помош на сојузниците на НАТО подготвуваат крупна операција за силно преземање на административните премини на север од Косово и Метохија за симболично да го потврдат “суверенитетот” на лажна држава Според информациите, високи функционери на таканареченото Косово се вклучени во овој план, а падот на Јариње и Брњак исто така се развива во американската база “Бондстил”. Извори ...

Read More »

(ВИДЕО) ЗНААТ ЗАЕВИ КАЈ СЕ ПАРИТЕ: Канабисoт би можел во Македонија да донесе 100 милиони евра годишно

Седум компанија во Македонија со мешан капитал произведуваат канабис од кој потоа ќе се произведува масло за медицинска употреба. Интересите за оваа индустрија се зголемуваат и затоа владата работи на уште подобро уредување на оваа деликатна дејност. Очекувањата се дека покрај нови работни места, оваа индустрија може на државата да и донесе приход од приближно сто милиони евра годишно. Ал ...

Read More »
WpCoderX