СВЕТ

(ВИДЕО) НА ПОВИДОК ВОЈНА МЕЃУ СРБИЈА И КОСОВО? КОСОВСКАТА ПОЛИЦИЈА ГО УАПСИ МАРКО ЏУРИЌ

Фаќањето на Марко Ѓуриќ е скандал и го претставува “теророт на народот на народот”, рече српскиот генерален секретар Никола Селаковиќ. Тој им изјави на новинарите дека тие ги врзале рацете со Дурак, но дека не даде никаков отпор да предизвика таква постапка. Тој вели дека засега нема информации каде директорот на канцеларијата на КиМ, Марко Ѓуриќ, беше одведен, откако беше ...

Read More »

ФЕЈСБУК ИЗГУБИ 37 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ПО СКАНДАЛОТ СО ПРЕОТЕКУВАЊЕ НА ЛИЧНИ ПОДАТОЦИ

Компанијата Фејсбук изгубила околу 37 милијарди долари по скандалот со протекување лични податоци на повеќе од 50 милиони корисници. Тоа ги исплашило инвеститорите, па вредноста на Фејсбук паднала за околу седум отсто, пренесе Си-Ен-Ен. Извршниот директор и основач на „Фејсбук“ Марк Закерберг претрпел загуба од четири милијарди долари. Падот на вредноста следи откако американските власти повикаа на истрага поради тоа ...

Read More »

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ПОГЛЕДНЕ ТЕ КАКВИ ЗГОДНОТИИ СЕ РУСИКИТЕ ПОЛИЦАЈКИ

“Моето семејство беше шокирано кога решив да работам во полицијата. Како, единственото дете, одличен студент, добра девојка од семејството на музичари, одеднаш ќе служат во спроведување на законот. Мојата баба сè уште не може да го прифати “, рече Алиса. Постојат десетици профили и групи на различни социјални мрежи посветени на руските полицајци, при што многу корисници ги пофалија женските ...

Read More »

19 ГОДИНИ ОД БОМБАРДИРАЊЕТО НА ЈУГОСЛАВИЈА: Зошто? – потресен документарец за бомбардирањето на Југославија

При нападите загинаа 1.031 припадници на Вооружените сили и полицијата, а ранети беа околу 6000 цивили, меѓу кои и 2.700 деца, како и 5.173 војници и полицајци. Повеќемина лица се уште се водат како исчезнати. Воените загуби на НАТО никогаш официјално не се соопштени. Како што јави дописникот на МИА од Белград, операцијата на НАТО насловена „Милосрден анѓел“ започна на ...

Read More »

ЗАПОЧНА ВОЈНАТА МЕЃУ КИНА И АМЕРИКА

Доналд Трамп започна борба против “економската агресија на Кина”. За кинески стоки ќе има царински давачки, за што Пекинг ќе воведе реципрочни мерки. Белата куќа веќе издаде изјава за воведување на царински давачки за увоз на железо и алуминиум. Експертите сметаат дека Русија може да има корист од американско-кинеската размена на “љубезност”. Претседателот Доналд Трамп потпиша меморандум “За борба против ...

Read More »

ЕДИНАЕСЕТГОДИШНО ДЕТЕ СЕ ОБЕСИ НА КВАКА – НЕЗАПАМЕТЕН ХОРОР ДО СЕГА

Тешка и страшна трагедија вчера ја потресе Србија, но и цел регион. Единаесет годишно детенце чиј идентитет не се открива, се самоубило со бесење на квака. Во 19 часот било пронајдено безживотното тело во станот каде детето живеело со родителите во Белград. Детето се самоубило во својата соба.

Read More »

ХАН ГО ЗАЛЕПИ ТАЧИ: ПРВО РЕШЕТЕ ГО КРИМИНАЛОТ, ПОСЛЕ ЕУ

Европскиот комесар за проширување по состанокот со косовскиот претседател, Хашим Тачи, во Брисел, порача дека борбата против организираниот криминал е најдобар начин за либерализација на визниот режим. Хан му рече на Тачи дека ратификацијата на демаркацијата е важен чекор за осигурување на слободно движење и европски пат, но неопходно е Косово да ја потврди и борбата против корупцијата и организираниот ...

Read More »

Заплашуваат со Голема Албанија! Но таква идеја не постои!

„Би било фатална грешка ако оние кои ја предизвикаа тензијата, да ја насочуваат кон етничка конфронтација“, вели Боби Бобев, поранешен бугарски амбасадор во Албанија и Косово ,во врска со законот за јазиците во Македонија и загриженоста во врска со проектот Голема Албанија. За второто тој вели: „Таквите формули се користат за заплашување, но таква идеја не постои дури и во ...

Read More »

Конгресменка од САД поднесе резолуција за ново име на Македонија!?

Конгресменката Керолајн Б. Мелони (Д-Н.Ј.), копретседавач и коосновач на Конгресната група за хеленски прашања, вчера поднесе Резолуцијата со која се повикува на фер и заемно договорено име за Поранешната Југословенска Република Македонија, согласно приоритетите на надворешната политика на САД. „Долго време се залагав за трајно име за ПЈРМ кое ќе го почитува значењето на Македонија во хеленската историја и култура. ...

Read More »
WpCoderX