СВЕТ

Србите свиткаа кичма пред западот? Вучиќ има намера да го признае Косово?

Додека Шпанија, Романија и Кипар покажуваат отворено огорчени на учеството на т.н. држава Косово на самитот во Софија, српската влада најави учество на истите и уште еднаш ја демонстрираше својата решеност во намерите за “конечно” признава дека т.н. независност. Како срамежлив, дури и срамежлив, Александар Вучиќ, Ана Brnabić и Ивица Дачиќ веќе ја објавиа неможноста за протест и отсуство од самитот ...

Read More »

СОСТАНОК ОД КОЈ СЕ ТРЕСИ ЗАПАДОТ! ПУТИН ЌЕ СЕ СРЕТНЕ СО КИМ ЈОН УН

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, на 10-ти април ќе се состане со својот севернокорејски колега, Ри Јонг Хоум, за ситуацијата на Корејскиот полуостров и економската соработка, објави рускиот министер за надворешни работи. – За време на состаноците на шефовите на дипломати на Русија и на Северна Кореја во Москва, се планира да се разговара за проблемите на билатералната ...

Read More »

Марко Ѓуриќ повторно појде во Косово, овој пат албанците исплашени до коска не се обидоа да го приведат

Директорот на српската владина Канцеларија за КиМ, Марко Ѓуриќ, кој пред 12 дена беше приведен и депортиран од Косово, денеска ќе замине повторно за северно Косово да присуствува на полноќна Велингденска литургија во манастирот Бањска. Таа информација е потврдена и од Министерството за надворешни работи во Приштина, како и од советникот на шефот на дипломатијата Јетлир Зиберај, кој за весникот ...

Read More »

НОВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ГЕРМАНИЈА -3 МРТВИ И НАД 50 ПОВРЕДЕНИ

Има извештаи за најмалку три жртви по инцидентот во руралниот град на околу 300 милји западно од главниот град Берлин. Германската полиција вели дека неколку луѓе се убиени “веројатно вклучувајќи го и осомничениот”. Пожарната бригада, спасувачките и патролните автомобили, како и бидејќи полициските комбиња се на сцената. Голем дел од градот е затворен и локалните жители се замолени да ја ...

Read More »

ОПАСЕН УДАР ОД АМЕРИКАНСКИОТ ДИПЛОМАТ ПАЛМЕР! ГО ПАТОСИРА КОСОВО ПОРАДИ АПСЕЊЕТО НА ЃУРИЌ

Она што следеше по апсењето на Марко Ѓуриќ и неговите приврзаници во центарот на Приштина предизвикаа штета на Косово, пишува порталот на Газета Експрес во Приштина. Иако може да се каже дека многумина би можеле да бидат задоволни дека шефот на Владината канцеларија за Ким, Марко Ѓуриќ, со лисици беше прошетан по улиците на Приштина, “дипломатски, Косово изгуби”. Порталот тврди ...

Read More »

ОТКАКО ИЗГУБИ ВО СИРИЈА ОД ПУТИН, ТРАМП МУ СЕ ОДМАЗДУВА НА РУСИЈА СО САНКЦИИ ЗА РУСКИ БИЗНИСМЕНИ

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп најави дополнителни санкции против седум руски олигарси кои се во блиски релации со рускиот претседател Владимир Путин, како и 12 компании кои олигарсите ги поседуваат или контролираат, објави Си-Ен-Ен. Мерките што ги објави американското министерство за финансии, исто така, беа наменети и за 17 високи руски владини претставници и државното претпријатие за руско оружје, ...

Read More »

Грчките медиуми не нарекоа Држава измислена од Тито и бараат грчките политичари да бидат по ригорозни со БЈРМ

Независни Грци, Панос Каменос, ја прифати идејата дека ФИРОМ ќе биде примен (или заглавен) во системот на Западот, така што Грција ќе биде во позиција да го прошири своето влијание кон север. Разговорите, сепак, погодија пречка во иредентистичките амбиции на северниот сосед на Грција. Со исклучок на сериозната грешка на Елефтерио Венизелос во однос на грчко-влашкото малцинство во Букурешкиот договор ...

Read More »

Шокантна изјава! Српски аналитичар му предлага на Вучиќ да ги пушти тенковите во Косово и да ги дефинира границите на Србија

Политичкиот аналитичар Звонимир Трајковиќ вели дека Александар Вучиќ ефикасно ги изгаснал сите механизми со кои Србија може да влијае на Косово и Метохија и сега зависи од добра волја на терористите и криминалцитете дали ќе се формира заедница на српски општини. Трајковиќ објаснува дека Вучиќ направил грешка прво со гаснење на судството, полицијата и администрацијата во Косово, што го направил ...

Read More »

Путин спрема незапамтен удар на САД! Русија ке открие голема тајна на американците

Рускиот претседател Владимир Путин го одреди датумот кога планира да објави докази дека американската влада предизвика неодамнешен напад од урагани што ги уништи големите делови на САД. Како боксер уверен во својата сила, Путин ги следи снимките направени од рускиот сателит Elektro-L No.1 за следење на климатските промени и купува време, чекајќи го вистинскиот момент за објавување на неговите наоди. ...

Read More »
WpCoderX