СВЕТ

Вучиќ: Сакав да испратам војска на Косово, ама избрав мир

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска одговарајќи на новинарско прашање рече дека ја разгледувал и опцијата да ја испрати армијата по повод последните настани на Косово. – Моја уставна обрска е да го штитам интегритетот на Србија. Затоа ме избраа граѓаните. Не гледам што е толку спорно да разгледуваме…Не донесов одлука. Да донесов, ќе бевте запознаени. Тоа не може да се ...

Read More »

Верзија: Дали е можно Британија да има прст во трагедијата во Кемерово?

Непријателот не само што ги убива предавниците на својата територија, туку, исто така, почнува да ја погодува инфраструктурата на Русија за да предизвика големи немири. Според СМИ во моментов истрагата има четири верзии за тоа што се случило во трговскиот центар “Зимска вишна” трагедија: неисправен електричен систем, терористички акт, негрижа. Како што можете да видите, верзијата на терористичкиот акт не ...

Read More »

ВУЧИЌ: СЕ ЈАВИВ КАЈ ПУТИН ЗА ДА ПОБАРАМ СОВЕТ ШТО ДА ПРАВАМ ВО ВРСКА СО КОСОВО

Српскиот претседател Александар Вучиќ разговараше со Првата телевизија за телефонскиот разговор што го имаше со рускиот претседател Владимир Путин. Тој посочи дека имал “долг и спорен разговор со рускиот лидер”. “Ако можам да го кажам тоа и многу пати го запознав, денес во неговите зборови се чувствував најверојатно највисокото ниво на поддршка, како и во реакциите, бидејќи го познавам добро”, ...

Read More »

ВЛАДИМИР ПУТИН: ТРГНЕТЕ ГИ РАЦЕТЕ ОД МАКЕДОНИЈА И КОСОВО ИЛИ РУСИЈА КЕ ИНТЕРВЕНИРА

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Русија ќе биде приморана да ги насочи своите вооружени сили спрема Албанија и изрази загриженост поради системацкото малтретирање на Србскиот ннарод на Косово. Путин додаде дека дестабилизацијата на Македонија и нарушениот мир на Косово може да ја натера Русија да интервенира за да им помогне на своите сојузници на балканот. ПОВЕЛЕТЕ ВО ГРУПАТА ...

Read More »

БОЈКО БОРИСОВ СЕПАК КЕ БРКА РУСКИ ДИПЛОМАТИ

Случајот “Скрипал” нè стави во тешка ситуација. Додека насекаде се гонат руски дипломати, Бугарија се снизат во очекување бурата да ни минуваат. Некако незабележливо вчера мина информациите дека во Министерскиот совет и во претседателството се одржуваат состаноци на шефовите на бугарското разузнавање (дар) и контраразузнавање (ДАНС) со претставници на партнерските служби. Ова се разбра покрај седницата на комисијата “ЧЕЗ” во ...

Read More »

Исчезнатата македонска актерка Адеа Шабани пронајдена мртва

Македонската актерка Адеа Шабани, која исчезна пред повеќе од еден месец e пронајдена мртва. Телото на 25- годишната Адеа било пронајдена во нов ископан гроб, на околу 80 километри од Сакраменто, во Јужна Калифорнија, и тоа минатиот четврток, но телото се идентификувало денеска. Викендов и момчето на Адеа, 33-годишниот Крис Споц, бегаше од полицијата и си пукаше во главата. Истовремено, медиумите ...

Read More »

ПУТИН ВО КЕМЕРОВО: КОГА КЕ СЛУШНЕШ КОЛКУ ЛУЃЕ ЗАГИНАА ТИ ИДЕ НЕ ДА ПЛАЧЕШ ТУКУ ДА РИКАШ

Минатата ноќ, рускиот претседател Владимир Путин го посети Кемерово, каде што 64 лица загинаа кога се случи пожарот во трговски центар на 25 март. Во вторникот Путин стави цвеќе пред трговско-забавната центар “Зимняя вишни”, при пожарот во кој загинаа 64 лица, од кои 41 деца. Државниот глава одржа низа консултации околу откривањето на причините за инцидентот, ветувајќи дека сите виновници ...

Read More »

Ѓуриќ во завој: “Ме влечеа за кравата по земја како куче, правеа селфи со мене, ми претеа со нож, пееја Алах Акбар”

Вчера албанските сепаристи во Приштина на брутален и насилен начин го нападнаа нашиот народ на Северот на Косово и Метохија. Горд сум на граѓаните на Косовска Митровица кои со голи раце мирно се бранеа, изјави Марко Ѓуриќ. Тој вели дека е “ноторна лага” дека косовските власти не биле известени за неговото доаѓање. – Кога видоа дека почнавме да разговараме на ...

Read More »

НОВО ВИДЕО ОД МИТРОВИЦА – ФАТЕН И СНАЈПЕРИСТ

Колку бил брутален упадот на косовските специјалци во салата во Мтировица, каде се одржуваше дебата на косовските Срби на кој присуствуваше директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија Марко Џурич и генералниот секретар на претседателот на Република Србија Никола Селакович најдобро сведочи новата снимка на РТС. На видео-снимките може да се види бруталноста на припадниците на косовоската полиција кон Ѓуриќ, ...

Read More »
WpCoderX