СВЕТ

Ладен туш од Могерини за Косово поради бандитските нападите во Митровица, вечерва итна средба Могерини – Вучиќ

Шефот на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини ќе се состанат со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, научив Танјуг во Брисел. Таа ќе се состане со претседателот Вучиќ во 18 часот. Шефот на дипломатијата на ЕУ доаѓа само во Белград и не оди во Приштина. Информацијата ја потврди портпаролот на Европската комисија Маја Кочијанчиќ. “Високиот претставник Федерика Могерини ќе пристигне доцна ...

Read More »

ДОДЕКА НИЕ БРКАМЕ ДИПЛОМАТИ РУСИЈА КЕ ГРАДИ ДВА ГАСОВОДИ ВО ГЕРМАНИЈА

“Nord strim 2 AG е издадена дозвола за изградба и работа на гасоводи во германската специјална економска зона. Сојузниот резервоар за навигација и хидрауличен инженеринг издаде одобрение за изградба на 30 километри нафтоводи во согласност со Законот за рударство на Германија “, се вели во соопштението. Во јануари, изведувачот за проектот “Северниот поток 2” доби одобрување за изградба и експлоатација ...

Read More »

ДИМИТРОВ ПОТВРДИ ДЕКА РУСИКИОТ ДИПЛОМАТ УЧЕСТВУВАЛ И ВО ДРУГИ АКТИВНОСТИ НАДВОР ОД СВОИТЕ НАДЛЕЖНОСТИ

На пресс конференција министерот за надворешни работи Никола Димитров запрашан од страна на новинар дали зад бркањето на рускиот дипломат стои само договор со ЕУ и НАТО или има и некоја друга позадина, министерот одговори дека лицето кое е протерано покрај меѓународен договор со ЕУ и НАТО излегло и надвор од своите надлежности.

Read More »

ИЗВЕШТАЈ ОД СЛУЧУВАЊАТА ВО КОСОВО 32 ПОВРЕДЕНИ ОД НИВ 5 ПОТЕШКО

Ивановиќ додаде дека голем број пациенти, плашејќи се од репресија, инсистирале да останат анонимни. Повреди, рече тој, се предизвика од пушки, кундаци  и чизми, но најчесто тоа е повреда на екстремитетите контузија, градите, стомакот и главата. Тој посочи дека во болницата е задржан Ненад Рикало, косовскиот министер за земјоделство, кој имаше стомачни повреди како што беше забележано во текот на ...

Read More »

Бугарија и Словенија нема да бркаат руски дипломати

До овој момент нема промена, Бугарија не донесе одлука за протерување на руски дипломати од земјата”, го наведува агенцијата соопштението од Министерството. Словенечкиот премиер во технички мандат, Миро Церар, пак, изјавил дека официјална Љубљана нема да протерува руски дипломати, објавил порталот “Delo”. “По завршувањето на самитот, словенечкиот премиер Миро Церар соопшти дека Словенија нема да протера ниеден руски дипломат, ниту ...

Read More »
WpCoderX