СВЕТ

(ВИДЕО) Погледнете како омилената водителка на Ким Јонг Ун ја соопшти веста за лансирање на ракета

Таа не изневерила и овој пат, па облечена во традиционална облека, ја известила нацијата дека „Под стратешка одлука на водачот Ким Јонг-ун научниците и техничарите на Севернокорејската академија на одбрамбени науки успешно испалиле новоразвиен интерконтинентален балистички проектил „Hwasong-14“. Притоа внимателно од хртијата го читала секој збор, а погледот кон камерата го кренала на крај. Нејзината објава е прекината со фотографија ...

Read More »

САД: НЕМА ДА ДОЗВОЛИМЕ НИКАКВИ ГОЛЕМИ АЛБАНИИ, САД СЕ ПРОТИВ ПРОМЕНА НА ГРАНИЦИТЕ НА БАЛКАНОТ

САД не поддржуваат промена на границите, ниту прекројување на Балканот, изјави заменикот помошник државен секретар на САД, Хојт Брајан Ји. Тој смета дека промената на границите не би придонела за безбедност и стабилност во регионот. – Границите на балканските држави се јасно дефинирани, меѓународно признати и не се прашање на спорови. Промената на границите на Балканот не би придонела за ...

Read More »

Конечно средба Путин – Трамп

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, в петок, на 7 јули, ќе се сретнат во Хамбург, во рамки на самитот на Г-20, соопшти денеска надворешнополитичкиот советник на Кремљ, Јуриј Ушаков. – Го усогласивме датумот за 7 јули, рече Ушаков на брифинг со новинарите во Москва. Средбата ќе се оствари на првиот ден од Самитот на ...

Read More »

Стивен Хокинг: Трамп не знае што прави

Светски познатиот британски физичар Стивен Хокинг истакна дека одлуката на претседателот на Соединетите Американски Држави (САД), Доналд Трамп, за повлекување на неговата земја од Парискиот климатски договор може да ѝ наштети на Земјата.Хокинг во изјава за Би-Би-Си предупреди дека одлуката на Трамп за повлекување на САД од Парискиот климатски договор може да предизвика неповратни климатски промени. „Овој чекор може да ...

Read More »

Додека кај нас сеуште го бараат автопатот за Охрид, Норвешка гради подводни лебдечки тунели за автомобили

Норвешка ги објави амбициозните планови да ги инсталира првите подводни тунели во светот кои лебдат за автомобилскиот сообраќај. Целта е да им се помогне на патниците полесно да преминуваат низ многубројните фјордови во земјата. Во моментов единствениот начин да се патува низ крајбрежјето е качувањето на серија од фериботи – долг и неповолно процес, особено за луѓето во руралните области, ...

Read More »

Ердоган удри со гумени куршуми по педерите и лезбејките во Турција?

Полицијата во Турција презеде мерки за разбивање на активистите кои се собраа во неделата (25 јуни) во Истанбул за да маршираат за ЛГБТ+ права. Двајца мажи споделуваат бакнеж на ЛГБТ+ парадата на гордоста во Истанбул, Турција, 25 јуни 2017 (Фото: Terry Reintke‏/Twitter) Активистите се собраа во близина на плоштадот Таксим околу 17 часот по локално време, пркосејќи ѝ на одлуката ...

Read More »

(Видео) Дубаи пробно воведува летечко такси

Германската стартап компанија „Волокоптер“, во соработка со компанијата „Роад енд транспорт Ауторити“ од Дибаи наскоро ќе започне со тестирање на електричен мултикоптер со 18 ротори, кој ќе се користи како летечки такси во овој град, во Обединетите Арапски Емирати. Тестирањето на мултикоптерот ќе започне оваа есен, а според договорот, тестирањето ќе трае пет месеци. „Горди сме што компанијата „Роад енд ...

Read More »

Ердоган: Идејата за Голема Албанија е лоша, Турција не сака нова војна на балканот како оние во Ирак и Сирија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека идејата на некои кругови за обединување на Албанија, Македонија и Косово во „Голема Албанија“ е лоша и неприфатлива за Турција, која заговара почитување на суверенитетот и интегритетот на земјите од Балканот. – Тоа се лоши работи. Ете, гледате што се случува на Блискиот исток, во Ирак, Сирија… Не сакаме такви кризи да ...

Read More »

Бивш Агент на МИ5 призна: Ја убив принцезата Дијана по наредба на Кралицата

Поранешниот агент на МИ5 призна: “Ја убив принцезата Дијана по наредба на кралицата! Таа знаеше премногу кралски тајни. Мојот шеф ми рече дека треба да умре – добив наредби директно од принцот Филип – и моравме да го направите да изгледа како несреќен случај. Никогаш не би убил една жена, а уште помалку принцеза, но јас почитувам наредби. Јас го ...

Read More »
Close
WpCoderX