СВЕТ

НА ДЕНЕШЕН ДЕН ВО 1988 АМЕРИКАНСКА МОРНАРИЦА СРУШИ ИРАНСКИ АВИОН КАДЕ ЗАГИНАА 66 ДЕЦА

На денешен ден, 3ти јули 1988, морнарицата на САД го сруши иранскиот патнички авион Лет 655 притоа убивајќи ги сите патници и екипажот, меѓу кои и 66 деца. Наместо да се извини, владата на САД им додели медали на екипажот на бродот кој го сруши летот.

Read More »

ПУКНА ТИКВАТА МЕЃУ СРБИЈА И ЦРНА ГОРА! ЦРНОГОРЦИТЕ ЌЕ ИСПРАТАТ АРМИЈА НА КОСОВО

Одлуката да се испратат војници во КиМ, а не како поддршка за безбедноста на Србите, но во знак на поддршка на независноста на Косово, не може да биде одлука што ќе ја сметаме за пријателска. Ова го изјави министерот за одбрана Александар Вулин, коментирајќи ја дебатата во црногорскиот парламент за најавата за испраќање членови на нивна армија во КиМ. “Жалам ...

Read More »

Џуриќ им одговори на албанските сепаратисти: Нема ни педа да доприте на српската земја во Косово

Арифи само може да преговара за своето татковство, изјави денес директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија Шефот на Делегацијата на привремените институции за самоуправа во Приштина во Бриселскиот дијалог Авни Арифи не е надлежен да даде или да негира ништо, особено на територијата, изјави денес директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија. На тој начин реагираше на изјавата на Арифи ...

Read More »

ЕКСПЛОЗИЈА!! ЛОШО ИМ СЕ ПИШУВА НА АЛБАНЦИТЕ! ПУТИН И ТРАМП КЕ РЕШАВААТ И ЗА МАКЕДОНИЈА И КОСОВО НА 16-ТИ

 -Европа, нема ниту моќ, ниту волја, ниту можноста Албанците да направат нешто. Затоа идејата е дека Путин и Трамп се согласуваат за ова клучно прашање за нас, а потоа Европа ја прифаќа како конечна. Сите очи се фокусирани на состанокот во Хелсинки на 16 јули – изјави извор од дипломатските кругови. Ова практично значи дека процесот ќе оди наопаку, што не би ...

Read More »

ЕРДОГАН СО УБЕДЛИВА ПОБЕДА ВО ТУРЦИЈА

Ердоган освои уште еден претседателски мандат во Турција. Да беше опозицијата обединета тогаш можеби ќе успееше тесно да го победи Ердоган, вака му дозволу убедливо да победи, но сепак во парламентот неговата партија освои само 350 пратеници од вкупно 600 што сепак ќе значи дека опозицијата ќе успее колку толку да го контролира во обидите целосно да ја завладее Турција ...

Read More »

БРНАБИЌ: НИ НА СОН НЕМА ДА ГО ПРИЗНАЕМЕ КОСОВО

Србија никогаш нема да ја признае косовската независност, изјави српската премиерка Ана Брнабиќ и истакна дека тоа не би бил компромис за кој се залага Белград, а кој не би бил можен кога Србија и понатаму би инсистирала на тоа дека Косово е нејзин составен дел. Во интервју за Велт, таа додава дека „односите со Приштина за нас Србите се ...

Read More »

Јелена Карлеуша пиштол гола во боите на српското знаме ја бодри Србија на Мундијалот (ФОТО)

Освен што поддршката за фудбалската репрезентација познатата српска пејачка Јелена Карлеуша ќе ја даде на трибините во Русија, таа активно е вклучена во виртуелното навивање преку социјалните мрежи.

Read More »
WpCoderX