СВЕТ

ШОКАНТНО ТВРДЕЊЕ НА ОРБАН: ЕВРОПА КЕ СЕ ОБЕДИНИ СО РУСИЈА ЗА МНОГУ КРАТКО

Унгарскиот премиер Виктор Орбан е познат по својата силна позиција во одбраната на националните интереси на унгарскиот народ. Тој постојано го изразува своето несогласување со Советот на Брисел. Но, овој пат решавачкиот лидер на Унгарија не се согласува само со политиката на официјални лица од САД и Брисел. Овој пат Виктор Орбан ги повикува народите од Источна Европа да БОНТ. ...

Read More »

Најжестоките хемиски напади извршени од страна на САД! Виетнам, Косово, Израел…..илјадници мртви бебиња

Не е само лицемерие, а искрен цинизам денес американскиот претседател да осудува нападите со хемиско оружје во Сирија, бидејќи американските напади со такво оружје убиле и раниле милиони луѓе во светот photo_22101Разбира се дека кој и да е користел хемиско ракети со зраци во предградијата на Дамаск заслужува да биде изведен под одговорност. Но “судија” повторно се јавува САД и тоа ...

Read More »

Ердоган најави нови апсења во Косово на приврзаници на Ѓулен

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган на собир на неговата владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) најави нови апсења на „ѓуленисти“ во Косово. Ердоган истакна дека апсењето на петмината професори и еден доктор во Косово на 29 март, нема да биде последна операција против „балканските структури на терористичката организација“ на исламскиот проповедник Фатулах Ѓулен во оваа држава. Сите уапсени се обвинети за ...

Read More »

ПУТИН ИСПРАЌА УШТЕ ТЕНКОВИ И АВИОНИ ВО СРБИЈА

Министерот за одбрана Александар Вулин потврди дека Армијата на Србија ќе добие повеќе хеликоптери “misses 29” и “Mi-35”, како и други најмодерни оружја Армијата на Србија ќе добие од Министерството за одбрана на Руската Федерација, според личниот поредок на претседателот Путин, во наредниот период, а на крајот на оваа година, уште четири ловци “миг-29”, како и значителен број модернизирани тенкови ...

Read More »

И ГАРДИЈАН ПОТВРДУВА ДЕКА МОЖЕН Е ДИРЕКТЕН СУДИР НА САД СО РУСИЈА

САД и Русија се приближуваат кон директна конфронтација, откако американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека одговор на хемиската напад од саботата е неизбежен, а Москва предупредува дека секое воено дејствија од страна на Вашингтон ќе има “многу сериозни последици”. Тензиите меѓу двете земји ескалираат по итна седница на Советот за безбедност на ОН, пишува The Guardian. Како што веќе информиравме ...

Read More »

САД не ебаваат жива сила, ке напаѓале во сирија и без дозвола на ОН

САД ќе дејствуваат против сириската влада со или без благослов од Обединетите нации, порача американскиот претставник во ОН, Ники Хејли, обвинувајќи го рускиот опструкционизам за дозволување на наводната употреба на хемиско оружје во Сирија и пошироко. „Ние сме надвор од прикажување слики на мртви бебиња. Ние сме надвор од апелите за совест. Достигнавме момент кога светот мора да ја види ...

Read More »

ЛАВРОВ ДО ТРАМП: ЌЕ ЈА ПОТОПИМЕ АМЕРИКА АКО НАСТРАДА ЕДЕН РУСКИ ВОЈНИК

Американскиот претседател Доналд Трамп почна да ја напаѓа Сирија за наводно хроничен бомбашки напад на 7 април во градот Дума. Сепак, Русија е јасно дека не  користела хемиско оружје, а тврдењето за спротивното е чиста американска инсинуација. Сергеј Лавров ги предупреди САД дека ако бидат нападнати во Сирија, тоа ќе доведе до неповратни и тешки последици – воен судир меѓу двете земји. ...

Read More »

Боени часови до третата светска војна! САД ке ја нападне Русија?

Американскиот претседател Доналд Трамп почна да ја напаѓа Сирија за наводно хроничен бомбашки напад на 7 април во градот Дума. Сепак, Русија е јасно дека не  користела хемиско оружје, а тврдењето за спротивното е чиста американска инсинуација. Сергеј Лавров ги предупреди САД дека ако бидат нападнати во Сирија, тоа ќе доведе до неповратни и тешки последици – воен судир меѓу двете земји. ...

Read More »

Русија очекува напад: Путин ја крена Црноморската флота на нозе, борбената готовност е на највисоко ниво

Воздушната одбрана на руската флота на Црното море издаде предупредување за напад, открива шведскиот политичар Карл Билт на својот профил на Твитер. Оваа вест ја пренесоа сите шведски медиуми, но засега нема потврда од Москва. Одредени западни медиуми пренесуваат дека руското Министерство за одбрана издало наредба борбената готовност на руската Црноморска флота да се подигне на највисоко можно ниво и ...

Read More »

Професор од Лондон: ЕУ наликува на чудовиште и за многу кратко ке се распадне како СССР

Европската Унија има слични карактеристики на СССР, а во една генерација ќе ја дели својата судбина. Со таква прогноза излезе почесниот професор од Лондонската школа за економија Гуитиан Принс, пишува британското издание The Times, пренесува руското електронско издание EurAsia Daily, цитирано од Фокус. “Растечката конфузија и намалување на авторитет” веќе станаа предуслови за неодамнешниот крах на Европската унија, појаснува Принс, ...

Read More »
WpCoderX