СПОРТ

ОТКАКО ПАДНА ГРУЈО НИ ТРГНА И ВО СПОРТОТ! ВАРДАТ ЕВРОПСКИ ШАМПИОН

Второто полувреме почна со игра гол за гол, па Циндриќ и Дибиров го одлепија на 13-15 во 38. минута. Ризичната игра без голман на ПСЖ ја искористија Абутовиќ и Шишкарев со голови од своето поле за 17-20 во 43. минута. Момците на Сердарушиќ реагираа и преку Хансен и Нарцис намалија на -1.  На осум минути до крајот Генсхајмер погоди контра напад ...

Read More »

ВИДЕО: Дурант го растури Кливленд и имаше време дури да ја „шмекне“ Ријана

Кевин Дурант ја предводеше екипата на Голден Стејт кон победа во првиот меч од финалната серија од НБА финалето. Бекот на Вроиорси, кој доби критики за неговата преселба во Калифорнија, беше незадржлив и постигна 38 поени, добивајќи го директниот дуел со Леброн Џејмс. Дурант го привлече вниманието на јавноста и поради блиската средба со популарната американска пејачка, Ријана, која го ...

Read More »

Што треба да знаете пред да влезете во теретана?

Мора да имате план Ако знаете што точно сакате ои која е вашата фитнес цел, полесно ќе ја остварите. Без разлика дали доаѓаате во теретанаа за рекреацијаа, злабеење, затегнување или дефиниција на мускули, без план не правите ништо. Консултирајте се со тренер и објаснете му кои се вашите цели и заедно разработете план и временска рамка за вежбање. Внимавајте што ...

Read More »

ВИДЕО: Легендарниот Калински го остави микрофонот! Еве ги последните зборови пред пензија

Легендата на македонското спортско новинарство Златко Калински вечерва го одработи последниот телевизиски пренос пред да замине во заслужена пензија. Натпреварот од полуфиналето на Лигата на шампионите меѓу Атлетико Мадрид и Реал Мадрид е последен пат како гласот на Калински македонскиот аудиториум го слуша низ преносите на националната телевизија. Еве ги неговите последни зборови пред пензијата од спортското новинарство: Калински 42 ...

Read More »

Роналдо: Победивме чесно, играв најдобро што можев

„Бевме подобри, имавме повеќе шанси, не е лесно да се дадат шест гола против Баерн. Чесно победивме. Навикнавме да се мачиме, среќни сме. Баерн покажа дека е одличен тим, но и ние бевме одлични“, изјави Роналдо. „Барам да не ми свиркаат бидејќи секогаш давам сè од себе. Секогаш играм најдобро што можам, да му помогнам на Реал Мадрид. Ќе се ...

Read More »

ИНСТИТУЦИИТЕ ГЛУВИ ЗА ШАМПИОНОТ ВО ПАУРЛИФТИНГ КОЈ Е МАКЕДОНЕЦ! СИТЕ ВРАТИ ЗАТВОРЕНИ КОГА ПОБАРАЛ 500 ЕВРА ОД ДРЖАВАТА

Светскиот шампион во паурлифтинг, Бошко Стаменкоски од Македонска Каменица и донесе злато на Македонија на светскиот куп во паурлифтинг кој што се одржа во Сараево, Босна и Херцеговина, и покрај тоа што ниту една државна инситуција не го поддржа и самиот се снаоѓаше за финансии. ,,Горд сум на првото место во светскиот куп во паурлифтинг, ,,бенч прес’’ до 75 килограми ...

Read More »

Џудо клубот Сеишин се врати со 2 медали од Нови Сад

На 05.03.2017 година во Нови Сад Р.Србија се одржа 10-ти Меѓународен Турнир во Џудо „Клиса-2017“ во организација на џудо клуб „Клиса“-Нови Сад. На овој турнир учество зедоа околу 350 натпреварувачи од вкупно 10 држави: Русија, Унгарија, Романија, Бугарија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Австрија, Италија, Македонија и Србија. Од Р.Македонија единствен претставник беше џудо клубот Сеишин-Прилеп кој зеде учество со вкупно ...

Read More »

Најдобрата македонска нордијка, 16 годишната Викторија зграпчи 2 бронзени медали во Маврово

Најдобрата нордиска натпреварувачка од Македонија, Викторија Тодоровска, оствари одличен резултат на  натпреварите од традиционалниот “Мавровски Меморијал” искачувајки се два пати на пиедесталот. Тодоровска и на двете патеки од по 5км забележа 3-то место во конкуренција од 21 натпреварувачка, односно заврши прво во јуниорска конкуренција со одлични 143 фис поени што ја доближуваат до олимписка норма. За разлика од вчерашниот натпревар, најбрзата ...

Read More »

Радикалната десничарка Мари Лепен ја фрли првата националистичка бомба: ЕУ е пред распад

Европската унија е неуспех, елитите пропаднаа, изјави лидерот на француската екстремна десница Марин Ле Пен, која денес ја отвори претседателската кампања на митингот во Лион. Засега таа води во прогнозите за првиот круг од претседателските избори. Но на вториот ќе има голема конкуренција во лицето на независниот Емануел Макрон и Франсоа Фијон, ако остане во трката, откако стана јасно дека ...

Read More »
Close
WpCoderX