СПОРТ

ЗЛАТО И БРОНЗА ЗА БУГАРИЈА НА ЕВРОПСКОТО ВО БИАТЛОН

Бугарија освои злато и бронза во спринтот на 10 километри на Европското првенство во биатлон во  Полска. Владимир Илиев зеде злато, а Красимир Анев додаде бронза после среброто на 20 километри пред два дена. Титулата е историска за Бугарија на вакво натпреварување. Илиев згреши само еднаш на стрелиште и направи одлична финална завршница, што му овозможи да триумфира во трката. ...

Read More »

ФЕДЕРЕР ПИШУВА НОВА ИСТОРИЈА

Роџер Федерер (Швајцарија) е првиот финалист на Отвореното првенство на Австралија во тенис кај мажите. Рекордерот со 17 титули од Гренд слем, победи во одличен натпревар сонародникот Стен Вавринка со 3: 2 во сетови (7: 5, 6: 3, 1: 6, 4: 6, 6: 3). Ветеранот не дозволи целосен пресврт на шампионот од 2014 година. Во петтиот сет Роџер направи решителен ...

Read More »

Македонија продолжува без левото крило! Манасков поради скинат мускул го завршува првенството пред време

Удар за македонската репрезентација, Дејан Манасков има скинат мускул, повреда поради која нема да настапи на утрешниот дуел со Норвешка. Лоши вести стигнуваат од Франција, македонското лево крило, Дејан Манасков пред време го заврши настапот на Светското првенство. Иако се чинеше дека повредата на Манасков не е сериозна, утринските лекарски прегледи го покажале спротивното. Прогнозите се дека Манасков има скинат ...

Read More »

ДАМЈАНОВСКИ СЕ ПОБЛИСКУ ДО НОВА ОЛИМПИЈАДА

Со заостаток од 1:44 секунди од најдобриот балкански нордиец и нови 98 Фис поени, Дарко Дамјановски е се поблиску до остварување на нова олимписка норма. Најдобриот македонски нордиец кој тврди дека сеуште не ја достигнал својата сезонска “Топ Норма”, го освои 4-то место во Златибор, високо над конкуренцијата од 30 натпреварувачи. Дамјановски го очекуваат уште неколку натпревари оваа сезона, меѓу ...

Read More »

(ФОТО) СЕ ОГЛАСИ ШУМАХЕР, ГИ РАЗВЕСЕЛИ ФАНОВИТЕ

Фановите ширум светот се присетуваат на иконата на Формула 1 која точно пред 22 години ја оствари својата прва победа во кариерата. Шумахер во декември 2013 година настрада во несреќа на скиење во француските Алпи. Од тогаш дел од времето го помина во вештачка кома, а последнава година се опоравува во домот во кругот на семејството, кое од јавноста ги ...

Read More »

МАКЕДОНСКАТА НОРДИСКА РАКЕТА ДАРКО ДАМЈАНОВСКИ СЕ ПОБЛИСКУ ДО 4-ТА ОЛИМПИЈАДА

Најдобриот македонски нордиец Дарко Дамјановски е се поблиску до обезбедување на пласман за идната Зимска Oлимпијада која ќе се оддржи за нешто повеќе од една година во Пјонг Чанг – Јужна Кореа. Трикратниот македонски олимпиец на вчерашниот натпревар во Рамсау – Австрија го освои 38 место во конкуренција од 110 натпреварувачи, а со тоа доби и 116 фис поени кои ...

Read More »

Синот на Шумахер по стапките на татко му

Синот на легендарниот Михаел Шумахер – Мик, оди упорно по стапките на својот татко. Кьолнският весник “Експрес” излезе со информација дека 17-годишниот Германец веќе се подготвува за новата сезона, и тоа за учество во нова класа. Во оваа година Мик тераше во германската и италијанската Формула 4. Во оваа недела сепак Шумахер помладиот правел тестови со болид за Формула 3.

Read More »
Close
WpCoderX