СТАВ

– Чичко Благој ви фали денар. Овде има 21. – Ааа, ајде после ќе донесам. – Ама и вчера имавте два денари помалку. Нема да може да го земете лебот

Утрово во Рамстор на каса пред мене стои возрасен подгрбавен чичко на возраст од 70-80 години, облечен во старо кафено карирано одело. Во едната рака држи векна леб, а другата полна со монети, ја подава кон касиерката. Касиерката ги зема и почнува да ги брои. – Чичко Благој ви фали денар. Овде има 21. – Ааа, ајде после ќе донесам. – ...

Read More »

Заев: „Татко ми беше магационер во „Зиг Струмица“, а мајка ми наставник. Но ние сите се занимававме со земјоделие, затоа што на тој начин се вадеа пари

„Татко ми беше магационер во „Зиг Струмица“, а мајка ми наставник. Но ние сите се занимававме со земјоделие, затоа што на тој начин се вадеа пари, дополнително, екстра. Мораме тоа да го поттикнеме со соодветни политики во земјоделието кои ќе продуцираат ефект. Јас потекнувам од земјоделско семејство и ја знам маката на секој земјоделец. И во мене како Премиер, земјоделците ќе ...

Read More »

Ако сакате да туркате идеологија прво намалете ги давачките за ниските плати

2% од луѓето имале приходи над 1.000 евра. Па тоа е очајно, очајно лоша ситуација. И наместо сите сили да се насочат како да се зголеми бројот на луѓе кои ќе имаат поголеми приходи, како компаниите да станат поголеми и поконкурентни, како масовно да почнат да се отвараат нови бизниси, главен фокус станува како да се оданочат тие малку кои ...

Read More »

БИТОЛЧАНКА ЗА ЖИВОТОТ ВО СКОПЈЕ: За мене Скопје е искршен јазик на говорење, чадојна, кичерај, маса од цело село, метропола која опстојува од парите на народот кој заминал од својот роден град

Некое време читам “новинарски текстови” за вашето ви Скопје, за провинцијалци, и за што уште не. И додека читам се прашувам и уште кој не се пронаоѓа во вашите рубрики. Кога би ме прашале од кај сум? И што сум? Одговорот е следен: БИТОЛА, ГОРДА БИТОЛЧАНКА! ОД ШИРОК СОКАК, ОД ГРАДОТ НА КОНЗУЛИТЕ! Не од градот на провинцијата, кичот и ...

Read More »

Отец Душко: Нашата професија подразбира и стрес, требаат денови и седмици, некогаш месеци и години за да се ослободиш од страшната енергија, , преполна со тага на најблиските на починатиот

Мојата професија подразбира и испраќање на починатите од овој свет. Тоа е чин кој предизвикува премногу стрес, без разлика на се`. Често ти требаат денови и седмици, некогаш месеци и години за да се ослободиш од страшната енергија, преполна со тага на најблиските на починатиот. Енергија која ти се пикнува под кожа и не сака да излезе и покрај испиени ...

Read More »

Дете мое, не е тоа таков рак, ќе пораснеш еден ден, ќе разбереш

Кој си бе ти? Или која си? Машко ли си, женско ли си? Што си ти? Од каде се појави? Што бараш ти овде меѓу нас? Зошто постоиш? Кој те создаде тебе на земјава за да го сотреш секој што Бог го создал?   Ми се смачи веќе од тебе, не сакам да слушам веќе за тебе, не сакам да ...

Read More »

Апасиев: Протеравме дипломат на земја која не призна под уставно име за да и угодиме на земја која не не признава ни под разно

Димитар Апасиев is feeling епа чорба, епа Македонче. 1 hr ·  Протеруваш ДИПЛОМАТ од земја која те признава под уставно име, за да и угодиш на земја која не те признава ни под “разно”!? #КајУчевтеДипломатијаБеГревчиња #СкандалСастав #ВазалствоНеЗначиМеѓународнаПолитика

Read More »

НАШИТЕ ,,ИЗГЛАДНЕТИ” КЛЕОПАТРИ!

На редовите што следат, ме поттикна преголемата галантност на некои наши министри. Алчност без дно. Лакомост без мерка. Клеопатра се капела во млеко, овие наши авторитети – во кафе, а верувам и во виски. Претпоставувам и дедо им не се трезнел, налевајќи се со чивас, балантајн или џони вокер. Нека простат, ама и ние што не се занимаваме со виша ...

Read More »

ОД ТОП 10, ЗЛАТО, СРЕБРО И БРОНЗА ЗА МИНИСТРИТЕ НА ДУИ КАКО НАЈГОЛЕМИ ТРОШАЧИ НА НАРОДНИ ПАРИ

ТОП 3 министри кои потрошиле најмногу народни пари по кафани во последните 6 месеци: 1.Крешник Бектеш – ДУИ: 14.000€ 2.Бујар Османи – ДУИ: 13.000€ 3.Билен Салији – ДУИ: 12.000€ ДУИ, вие бевте за рамноправно трошење на парите од Буџетот на РМ, помеѓу македонци и албанци, така? Намалете малку од рамноправноста.  Не е тоа туѓ буџет на македонците. Тоа е буџет ...

Read More »

Повторно жежок статус на Лиса Шаќири: 6943 евра беа потребни за Христијан да застане на нозе додека министерот за економија потрошил 17 000 евра по ресторани

E sega veke moze da se kaze deka minister ke dade ostavka od moralni pricini! Dali ministerot za ekonomija ke dade ostavka zosto mu e kompromitiran moralot poradi trosenje 17.000€ narodni pari za kafani i luksuziranje? Znaete, spored edna matematika toa e sekoj raboten den, vo rok od 10 meseci, po 5000 denari. Izvinete sto vaka ke izlezam od tema, ...

Read More »
WpCoderX