СТАВ

Огнен Јанески: Не смееме да се правиме на Тошо! Дарко Каевски како уредник на збирка финансирана од народни пари мора да поднесе оставка, а после тоа и да одговара

Нема да ги споделувам print-screen-овите од „поемите“ на Агенцијата за Млади и Спорт (АМС), зашто не сакам да си го гнасам профилот со такви зборови. Во емисијата #ОчиВОчи на којашто сум и уредник, освен што сум водител, имам и одговорност (според Кодекс, морал и закони) да ги исклучам гледачите коишто се користат со такви коментари во јавувањата, а ги препрочитувам пораките кои ...

Read More »

ПОБЕДАТА НА РАДЕВ И ТУРСКИ ПОТОК 2 СЕ ПРИЧИНАТА ШТО БУГАРИЈА ОДБИ ДА ИЗБРКА РУСКИ ДИПЛОМАТИ

И покрај огромните притисоци кои доаѓаа од свиркачи на западот Бојко Борисов изјави дека потребни се доволно докази за вината на Москва а со тоа Бугарија и одби да брка руски дипломати, афера поврзана со труењето на Сергеј Скрипал. Бугарите се заинтересирани за “Турски поток” Според резултатите од последните претседателски избори , јавното мислење во Бугарија е поделено и во ...

Read More »

Mиленко: Распадот на ВМРО ДПМНЕ

М. Неделковски. Ст. Петерсбург – Русија Миленко Неделковски Многумина патат од кратка меморија. Ја спротивно од долга. 31.01.2015 Н. Груевски вели: – “нешто е вистина, нешто делумно вистина и нешто не е вистина”. Излезе дека се било вистина. – “За ова што го зборувам поседувам цврсти и несоборливи докази, и нема да прифатам никакви закани, уцени и местенки”. Воуууууу… – ...

Read More »

– Чичко Благој ви фали денар. Овде има 21. – Ааа, ајде после ќе донесам. – Ама и вчера имавте два денари помалку. Нема да може да го земете лебот

Утрово во Рамстор на каса пред мене стои возрасен подгрбавен чичко на возраст од 70-80 години, облечен во старо кафено карирано одело. Во едната рака држи векна леб, а другата полна со монети, ја подава кон касиерката. Касиерката ги зема и почнува да ги брои. – Чичко Благој ви фали денар. Овде има 21. – Ааа, ајде после ќе донесам. – ...

Read More »

Заев: „Татко ми беше магационер во „Зиг Струмица“, а мајка ми наставник. Но ние сите се занимававме со земјоделие, затоа што на тој начин се вадеа пари

„Татко ми беше магационер во „Зиг Струмица“, а мајка ми наставник. Но ние сите се занимававме со земјоделие, затоа што на тој начин се вадеа пари, дополнително, екстра. Мораме тоа да го поттикнеме со соодветни политики во земјоделието кои ќе продуцираат ефект. Јас потекнувам од земјоделско семејство и ја знам маката на секој земјоделец. И во мене како Премиер, земјоделците ќе ...

Read More »

Ако сакате да туркате идеологија прво намалете ги давачките за ниските плати

2% од луѓето имале приходи над 1.000 евра. Па тоа е очајно, очајно лоша ситуација. И наместо сите сили да се насочат како да се зголеми бројот на луѓе кои ќе имаат поголеми приходи, како компаниите да станат поголеми и поконкурентни, како масовно да почнат да се отвараат нови бизниси, главен фокус станува како да се оданочат тие малку кои ...

Read More »

БИТОЛЧАНКА ЗА ЖИВОТОТ ВО СКОПЈЕ: За мене Скопје е искршен јазик на говорење, чадојна, кичерај, маса од цело село, метропола која опстојува од парите на народот кој заминал од својот роден град

Некое време читам “новинарски текстови” за вашето ви Скопје, за провинцијалци, и за што уште не. И додека читам се прашувам и уште кој не се пронаоѓа во вашите рубрики. Кога би ме прашале од кај сум? И што сум? Одговорот е следен: БИТОЛА, ГОРДА БИТОЛЧАНКА! ОД ШИРОК СОКАК, ОД ГРАДОТ НА КОНЗУЛИТЕ! Не од градот на провинцијата, кичот и ...

Read More »

Отец Душко: Нашата професија подразбира и стрес, требаат денови и седмици, некогаш месеци и години за да се ослободиш од страшната енергија, , преполна со тага на најблиските на починатиот

Мојата професија подразбира и испраќање на починатите од овој свет. Тоа е чин кој предизвикува премногу стрес, без разлика на се`. Често ти требаат денови и седмици, некогаш месеци и години за да се ослободиш од страшната енергија, преполна со тага на најблиските на починатиот. Енергија која ти се пикнува под кожа и не сака да излезе и покрај испиени ...

Read More »
WpCoderX