Uncategorized

За мене ќосето е платен убиец и во 21 век да им подигаме споменици на платени убијци може да значи само дека сме се изгубиле во времето и просторот

За мене Ќосето е платен убица и не мислам дека треба идните генерации да ги учам дека платените убијци се почитуваат и им се градат споменици. Можеби во некое време за нешто бил корисен, можеби го користела и револуционерната организација, меѓутоа тоа не го менува фактот дека бил платен убица кој и уживал во измачување на своите жртви. Македонските, албанските, ...

Read More »

Мицов и Бачев бараат Шилегов да урне и џамија која е дивоградба

Почитувани, Повод за денешната прес конференција е непостапувањето на Петре Шилегов во врска со најголемата и најскапата џамија која самата по себе е уникатна како единствена со две минариња. Оваа џамија е изградена на атрактивна локација до самиот автопат на излезот од Скопје спрема Тетово, а за која според потврдените сознанија на македонската тајна полиција за нејзината изградба се донирани ...

Read More »

Ајде сега и кај нас! Пратениците во словачка си ги одзедоа ингеренциите и привилегиите

Необичниот чекор го поддржаа сите 147 пратеници во парламентот. Одлуката ќе важи и за шефот на државата, обвинителите, припадниците на тајните служби и полицајците. Зградата на словачкиот парламент Пратениците во парламентот на Словачка денеска (03.02) едногласно одлучија да си го укинат имунитетот во случај на сторен прекршок. За необичниот чекор гласаа сите 147 присутни пратеници. На предлог на опозицијата, со ...

Read More »

Луми се обрати до МВР: Пробајте да ја идентификувате плавата личност

Ljumi Bekiri Здраво Министерство за внатрешни работи и Јавно обвинителство. Како што знаете на 27ми април 2016 година во Собранието на РМ имаше обид за терористички напад врз државата и нејзините највисоки органи. Па ако не можете да ја идентификувате плавата личност на сликата која што е дел од толпа што ќе изврши терористички напад, да ви помогнам ако треба про боно. ...

Read More »

Ќутете потивко

Транспарентност… Не знам зошто зборот на власта ѝ асоцира на нешто ново, досега некажано и неслушнато, кога во изминатите години, на секој втор транспарент во десетиците маршеви и протести, беше испишан токму овој збор? Транспарентност и одговорност – најпосакуваните нешта во “шареното“ време. Или барем јас така мислев. Еве јас, на пример, сакав да знам кој, каде, колку и како ...

Read More »

Јоци до Шилегов: Споменикот на УЧК се наоѓа на кружен тек кој го градеше Град Скопје

Во суштина има правен допир, Петре војводо-споменикот на УЧК во Чаир се наоѓа среде кружен тек кој го градеше Град Скопје. На ваш имот е. Но, ти не смееш да го пипнеш, затоа што ти победи благодарение на албанските гласови во Скопје, односно поради ДУИ. И, еве сега те гледаме како спроведуваш закони, тераш високи политики, а си избран за ...

Read More »

Царовска најави оглас за 486 вработувања во детските градинки

Мила Царовска Обезбедивме согласност за 486 вработувања на неопределено време во детските градинки, за да го надминеме децениското, системско разрушување на овие установи. 226 работни места во детските градинки, на кои повеќе години се вработувал кадар на определено време, се конечно сигурни. Со овој чекор ја прекинуваме долгогодишната неизвесност кај вработените во градинките, но и кај децата и родителите. Министерството ...

Read More »

РАДМИЛА ПРЕД МИЛИОНИТЕ ГЛЕДАЧИ НА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ: Влезот во ЕУ и НАТО ќе спречи идни војни на балканот

На прашање на новинарката на Дојче Веле, што мајка бараме во ЕУ и НАТО кога сме земја полна со национализам, Радмила одговори: – Членството во ЕУ и НАТО е лек за сиот национализам на балканот, отворањето можности за раст на економијата, сигурноста, реформите, ќе дадат личен прогрес на луѓето па нема да има толку многу национализам, со тоа конечно балканот ...

Read More »
Close
WpCoderX